Orbán: Brusel nás nebude poúčať o demokracii

311

Brusel sa podľa Orbána domnieva, že o demokracii a o slobode vedia viac než Poliaci, Maďari, alebo vo všeobecnosti Stredoeurópania.

Budapešť: Skutočný spor medzi Maďarskom a medzinárodnou ľavicou bol vyvolaný hlbokou a rýchlou premenou politického a hospodárskeho systému krajiny, čo narazilo na ekonomické a ideologické záujmy určitých kruhov – a tieto kruhy teraz bojujú v Bruseli o svoje peniaze, povedal v rozhovore pre poľskú verejnoprávnu televíziu maďarský premiér Viktor Orbán
V relácii, odvysielanej v noci nadnes, sa Orbán poďakoval za podporu, ktorú Poliaci vyjadrili nedávnou demonštráciou vo Varšave, ako aj za osobnú podporu poľského premiéra Donalda Tuska či poľskej opozície.

http://www.sme.sk/c/6225019/orban-brusel-nas-nebude-poucat-o-demokracii.html#ixzz1k7w9VGlE

Odporcovia vstupu Chorvátska do EÚ sa dostali do stretov s políciou

Polícia zadržala päť ľudí, vrátane Ivana Pernara, jedného z organizátorov vlaňajších protivládnych demonštrácií.
Stretmi s políciou sa v centre Záhrebu skončilo protestné zhromaždenie odporcov vstupu Chorvátska do Európskej únie. Informovala o tom chorvátska televízia HRT.
Odhaduje sa, že na proteste sa zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. Strety sa začali, keď sa niektorí z demonštrantov snažili zvesiť vlajku EÚ zo stožiara na Námestí Bana Jelašiča. Polícia zadržala päť ľudí, vrátane Ivana Pernara, jedného z organizátorov vlaňajších protivládnych demonštrácií.
Protest zorganizovala skupina s názvom Hnutie za Chorvátsko – Nie do EÚ. Aktivisti vyzvali občanov, aby v nedeľňajšom referende odpovedali záporne na otázku týkajúcu sa vstupu krajiny do EÚ.
Odporcovia európskej integrácie tvrdia, že členstvom v EÚ stratí Chorvátsko svoju suverenitu a bude slúžiť záujmom veľkého biznisu a politických elít. Ekonomika EÚ sa podľa nich zrúti. Bývalú aj súčasnú proeurópsku vládu demonštranti obvinili zo zrady národných záujmov.
Chorvátsko sa má stať 28. členom EÚ 1. júla 2013.

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/zahranicne/odporcovia-vstupu-chorvatska-do-eu-sa-dostali-do-stretov-s-policiou.html