Aktualizované – Monitoring: Osud pátra Toma nejasný, Poľsko: Nie imigrantom, a i., Podvod menom „demokracia“, KINO: Listy otcovi Jakubovi

200

Mediálny svet sa rozlúčil s matkou Angelikou, zakladateľkou televízie EWTN

28/03/2016 16:4

USA 28. marca – Na Veľkonočnú nedeľu vo veku 92 rokov zomrela v Spojených štátoch amerických zakladateľka celosvetovej katolíckej televíznej siete EWTN (Eternal Word Television Network) matka Angelika. Rehoľná sestra z Rádu klarisiek mala už od roku 2001, kedy prekonala mozgovú mŕtvicu, ťažkosti zo zdravím.„Matka vždy zosobňovala a vždy bude zosobňovať EWTN – sieť, ktorú založila. Tvárou v tvár chorobe a dlhému utrpeniu, jej príklad radosti a zbožná vytrvalosť dosvedčovali františkánskeho ducha, ktorého sa držala. Ďakujeme Bohu za Matku Angeliku a za dar jej výnimočného života,“ uviedol šéf EWTN Michael P. Warsaw.http://sk.radiovaticana.va/news/2016/03/28/medi%C3%A1lny_svet_sa_rozl%C3%BA%C4%8Dil_s_m_angelikou_zakladate%C4%BEkou_ewtn_/1218672

Embassy RF press service <press@rusemb.sk>

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Komentár informačného a tlačového odboru  Ministerstva zahraničných vecí Ruska v súvislosti s oslobodením sýrskej Palmýry od teroristov ISIL  27. marca jednotky ozbrojených síl Sýrskej arabskej republiky a ľudové milície, podporované VKS Ruska RUSKOoslobodili od teroristov mesto Palmýru, na území ktorého sa nachádzajú početné historické pamiatky z neskorej antiky zapísané do zoznamu svetového dedičstvaUNESCO. Palmýra leží v ústrednej časti Sýrie v blízkosti ložísk ropy a zemného plynu vďaka čomu má tiež dôležitý strategický význam.

Víťazstvo nad teroristami ISIL, ktorí obsadili mesto v máji 2015, je veľkým úspechom sýrskej armády. Prispelo k úspechu aj Rusko, ktoré naďalej poskytuje pomoc Sýrii, vrátane leteckých úderov na teroristické zoskupenia. Ako sa potvrdzuje, aj prípadom oslobodenia Palmýry, sýrska armáda dosiahla rozhodný prelom vo vytrvalom boji proti teroristom, zmocnila sa pevne strategickej iniciatívy. Budeme naďalej poskytovať pomoc Sýrčanom uvedomujúc si pritom, že len oni samotní môžu a musia vyriešiť otázku konečného oslobodenia svojej krajiny od extrémistov a teroristov.

Vychádzame zo skutočnosti, že vojenské úspechy v boji proti terorizmu poskytujú reálnu vidinu politického urovnania sýrskej krízy, bez čoho je dlhodobá normalizácia situácie v Sýrii nemožná. Dúfame, že sýrskym stranám,  ktoré zastupujú Vládu SAR a široké spektrum opozičných skupín, medzi nimi aj Kurdov, sa v priebehu rokovaní v Ženeve, konaných pod záštitou OSN, podarí efektívne zosúladiť úsilia pri hľadaní celonárodného konsenzu opierajúc sa na ustanovenia rezolúcie 2254 Bezpečnostnej rady OSN, Ženevského komuniké z 30. júna 2012 a rozhodnutia Medzinárodnej skupiny na podporu Sýrie.
http://www.mid.ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2191542

s úctou Veľvyslanectvo Ruskej federácie   v Slovenskej republike

Komentár  Ministerstva zahraničných vecí Ruska k teroristickým činom v Pakistane

Večer 27. marca v zábavnom parku mesta Láhaur počas vrcholenia slávenia sviatku katolíckej Veľkej Noci sa atentátnik-samovrah odpálil, pri výbuchu zahynulo viac ako 70 osôb a zranených bolo viac ako 300 ľudí. Ruskí občania medzi nimi nie sú. K zodpovednosti za útok sa prihlásila organizácia Džamáate Ahrár, ktorá je odnožou radikálneho hnutia Taliban v Pakistane.

Vyjadrujeme našu úprimnú sústrasť rodinám a priateľom obetí a prajeme skoré uzdravenie zraneným. Rázne odsudzujeme ďalší barbarský čin teroristov, ktorý nemôže byť ničím ospravedlnený. Veríme, že organizátori zločinu budú rýchlo vyhľadaní a vinníci budú najprísnejšie potrestaní.

Sme presvedčení, že táto udalosť posilní zámer Islamabadu naďalej nekompromisne bojovať proti terorizmu a náboženskému extrémizmu. Z našej strany budeme i naďalej poskytovať nutnú podporu protiteroristickým úsiliam Vlády Pakistanu

http://www.mid.ru/web/guest/maps/pk/-/asset_publisher/GSALcG2HPipT/content/id/2191262

s úctou, Veľvyslanectvo Ruskej federácie , v Slovenskej republike

Upresnenie: Osud uneseného kňaza v Jemene nejasný

Abu Dhabi, 28.3.2016 (kath.net/ KAP/KNA) 018 953 – V prípade uneseného a údajne ukrižovaného katolíckeho kňaza Toma Uzhunnalila v Jemene sú nejasnosti. Biskup tejto oblasti Paul Hinder pre nemeckú katolícku agentúru KNA sa v nedeľu vyjadril s opatrnou dôverou: Doteraz má dôvod predpokladať, že rehoľník žije a nachádza sa v rukách únoscov.  Správy o údajnej poprave islamistami potvrdiť nemôže, úsilie o prepustenie kňaza a rehoľníka sa naďalej vyvíja.

1012601_1004081729666279_6955312709445606696_nS nádejou sa pre rakúsky „Kathpress“ vyjadril aj kardinál Christoph Schönborn: „Ešte je nádej,“ povedal kardinál v nedeľu po tom, čo sa porozprával s biskupmi z arabských krajín.

Informácie o údajnom ukrižovaní kňaza pochádzajú z prostredia sestier Matky Terézie v jemenskom hlavnom meste Adene. Modlitbové spoločenstvo „Corpus Christi Dubai“, ktoré je so sestrami v úzkom kontakte, správu o ukrižovaní kňaza uverejnilo na svojej arabskej internetovej stránke. Spoločenstvo sa odvolalo na informácie katolíckeho  arcibiskupa indického mesta Bangalore, Bernarda Morasa.

Z Indie pochádzajúci salezián don Tom Uzhunnalil pôsobí v Jemene ako jeden z dvoch katolíckych kňazov. Od útoku na kresťanský domov seniorov v Adene, 4. marca, niet o ňom správ. Pri atentáte islamisti zabili 16 ľudí, medzi nimi 4 sestry Matky Terézie. Minulý týždeň sa na sociálnych sieťach objavili špekulácie, že Uzhunnalil by mohol byť na Veľký piatok ukrižovaný. Dôveryhodné zdroje na overenie správy však nie sú k dispozícii.

Hovorca saleziánskej rehole v indickom Bengaluru, Mathew Valarkot, pre noviny „Indian Express“ z nedele povedal, že nie je potvrdené, či je za únosom „Islamský štát“. S druhým saleziánom v Jemene sú v kontakte. Indický minister zahraničných vecí Sushama Swaraj v sobotu na Twitteri oznámil, že vláda podniká všetko úsilie, aby bol Uzhunnalil oslobodený. –zg-

Moslim zaželal ‚radostnú Veľkú noc‘ a zavraždili ho

Glasgow, 26.3.2016 (kath.net) 018 951 – V noci na Veľký piatok zavraždili vo Veľkej Británii moslima po tom, čo na Facebooku zaželal „milovanému kresťanskému národu“ radostnú Veľkú noc. Zavraždil ho iný moslim vyše 30 bodnutiami nožom. France-Calais-Migrants-Camp253473-300x200Informoval o tom britský denník „Daily Mail“ a túto správu priniesli aj iné britské médiá.

Obeťou bol 40-ročný Asad Shah, z Pakistanu pochádzajúci vlastník malého obchodu s novinami a tabakovými výrobkami v Glasgowe. Shah, ktorý bol známy ako priateľský a skromný človek, sa na Facebooku zjavne stále znova vyjadroval pozitívne o kresťanoch aj židoch. Po atentáte v Bruseli s 35 mŕtvymi a vyše 300 zranenými dal na Facebook video, v ktorom konštatoval: „My tu nie sme na to, aby sme s inými ľuďmi bojovali, alebo vyvolávali krviprelievanie.“ Shah bol  veriaci moslim a vždy znova prejavoval záujem o medzináboženský dialóg.

Podľa informácií BBC medzitým už zatkli 32-ročného moslima podozrivého z vraždy, ktorý tiež pochádza z Pakistanu. Polícia prípad vyšetruje s podozrením na nábožensky motivovaný nenávistný zločin. Miestne obyvateľstvo smúti so sviečkami a kvetmi nad zavraždeným a robí zbierku pre pozostalých. -zg-

Poľsko odvoláva prísľub prijatia utečencov

Varšava, 24.3.2016 (kath.net/KNA) 018 949 – Po teroristických útokov v Bruseli poľská vláda stiahla prísľub prijať 400 utečencov.

«Hovorím to celkom jasne: Nevidím nijakú možnosť, aby v tejto chvíli prišli migranti do Poľska,» zdôraznila premiérka Beata safe_image-300x156Szydlová 23. marca v interview pre televíziu Superstacja. Predtým sa poslanci jej strany PiS a pravicovo-populistickej opozície rozhodne vyslovili proti prijatiu utečencov a odôvodnili to útokmi v Bruseli.

Vládny hovorca Rafal Bochenek povedal, že pre premiérku je bezpečnosť Poľska najdôležitejšia. Občania krajiny musia byť chránení pred «takými udalosťami ako teraz v krajinách západnej Európy».

Od novembra úradujúca nacionálno-konzervatívna vláda rozhodla, že prísľub predchádzajúcej vlády prijať asi 6100 utečencov z Grécka a Talianska splní až v r. 2017. Iba 400 z nich sa malo prijať v Poľsku v tomto roku. Podľa aktuálneho prieskumu sú dve tretiny Poliakov proti tomu, aby do krajiny prišli utečenci. -zg-

Až 250 policajtov muselo chrániť „Pochod za život“

Münster, 22.3.2016 (kath.net/idea/red) 018 943 –  „Modlitbovým pochodom“ demonštrovalo 100 kresťanov 19. marca v nemeckom Münsteri proti potratu. Proti nim sa postavilo dvakrát toľko ľavicových extrémistov a feministiek. Až 250 policajtov sa 461971232muselo postarať sa o pokojný priebeh pochodu, ako informovalo ekumenické združenie „EuroProLife“. Pod heslom „1000 krížov za život“ niesli účastníci pochodu biele kríže. Chceli pripomenúť, že v Nemecku každý pracovný deň zabijú v tele matky asi 1000 nenarodených detí.

Počas tichého pochodu došlo k incidentom. Tri ľavičiarky sa vpašovali medzi demonštrantov. Po ceste svoje biele kríže prudko šmarili o zem, čím sa rozlomili. Polícia ženy odviedla. Na kresťanov občas hádzali  aj vrecká s farbami a kondómy. Ako povedal koordinátor pochodu, Klaus Hengstebeck (Münster), pre agentúru „idea“ protivníci demonštrantov boli stále bojovnejší a urážlivejší. Vykrikovali napr.: „Proti každému fundamentalizmu – dolu s Ježišom a za feminizmus“. Kresťanom „zobrať ulicu“, čím podkopávali právo na demonštrácie. 

„Ľavicovým extrémistom s ich bohorúhavými vyjadreniami nesmieme ulicu prenechať. Niektorí demonštranti boli tou nenávisťou takí rozrušení, že sa oddelili a išli sa modliť do dómu. Väčšina účastníkov sa však nedala vyprovokovať. Ticho sa za protivníkov modlili a žehnali ich,“ povedal Hengstebeck.

„EuroProLife“ chce kresťanov všetkých vyznaní povzbudiť, aby sa modlitbami zasadzovali za ochranu života. Preto organizuje pravidelne modlitbové pochody so smútočnými ceremóniami. Aj „Humanistická tlačová služba“ napriek svojmu odmietaniu postojov ochrancov života jasne hovorila o násilí proti nim.

„Jeden proti-demonštrant vytrhol vedúcemu pochodu za ochranu života mikrofón z ruky a na to nakrátko hrozilo vyostrenie situácie. Jeden žurnalista scénku nafilmoval mobilom, za čo zasa dostal zopár úderov od proti-demonštrantov, ktorí sa tiež pokúsili ukradnúť mu mobil,“ uviedla tlačová služba.

Dokonca aj „záverečnú modlitbu pri pamätníku Galen narušili zrazu protivníci pochodu, ktorí sa už na začiatku zamiešali medzi účastníkov“. „Počas toho, čo ochrancovia života kľačali, vyskočili a vykrikovali heslá proti kresťanskému fundamentalizmu, kým ich polícia neuzemnila a nezatkla.“ -zg-

Salafisti chcú ovládnuť umiernené mešity

„Nevylučujú sa pouličné boje medzi nenávistnými salafistami a inovercami Ak teraz nezasiahneme – nebude už možné Nemecko kontrolovať!“

mesita-samopal-muslim-brnoWiesbaden, 22.3.2016 (kath.net) 018 942 – Nemecký poslanec CDU a poverenec pre integráciu Ismail Tipi varuje:

„Po školách a po utečeneckých ubytovniach sa teraz salafisti v Nemecku zameriavajú na spoločenstvá okolo mešít: Salafista Pierre Vogel vyzýva svojich prívržencov, aby spoločenstvá mešít dostali pod kontrolu. Pomaly uskutočňuje to, čo už pred rokmi požadoval – a síce založiť v Nemecku 100 000 centier Dawa.“

Tipi, ktorý je sám moslim pôvodom z Turecka, reagoval tým na video nenávistného kazateľa Pierre Vogela, ktorý svojich prívržencov vyzval, aby „mešity v Nemecku zabrali a podmanili si ich“ a aby ich predsedníctva obsadili osobami radikálneho islamistického zmýšľania.

Nenávistný kazateľ Vogel a jeho prívrženci budú – ak sa im to podarí – mešity infiltrovať, vybudujú ich na teroristické bunky v našej nemeckej spoločnosti. Ak nebudeme konať, bude salafistické zmýšľanie pod rúškom náboženskej slobody ovládať členov spoločenstiev,“  varoval Tipi ďalej.

Umiernené mešity sú salafistickým kazateľom tŕňom v oku, ako povedal Tipi. Vogel ich obvinil ich, že islam nežijú v zmysle salafistického zmýšľania. Veľkými výzvami a videovými posolstvami sa pokúša ovplyvňovať mešity aj svojich prívržencov v celom Nemecku, aby sa salafisti vpašovali do predsedníctiev umiernených mešít.

„To je veľké nebezpečenstvo pre našu demokraciu, pre náš vnútorný pokoj a pre naše spoločenské spolunažívanie. Pretože aj nemecké spoločenstvá mešít majú demografický problém a je ťažké obsadzovať predsedníctva novými členmi. Takže radikáli to majú ľahké, vpašovať sa do mešít. Títo ľudia majú v priemere menej ako 30 rokov. Keď budú salafisti v mešitách vládnuť, bude to veľká prekážka pre náš právny štát, našu demokraciu a integračnú prácu. Musíme si potom robiť starosti, pretože potom salafisti budú viesť nielen skryté mešity, ale aj verejné umiernené spoločenstvá a diktovať im.“

„Čím viac mešít sa pridá k salafistom, čím viac mešít bude kázať nenávisť, tým drastickejšie sa zmení spoločenský obraz v Nemecku. Tým sa bude právo v Nemecku stále viac posúvať zlým smerom. Pritom sa nevylučujú pouličné boje medzi nenávistnými salafistami a inovercami. Ak tento hororový scenár nastane, tak bude mať Nemecko veľký problém, lebo už ho nebude možné kontrolovať. Preto musíme teraz konať, aby sa salafistické bahno včas vysušilo. Preto potrebujeme čo najskôr zákaz ich pôsobenia a zákaz ich propagačných stánkov.“  -zg-

Podvod menom „demokracia“

USA: Protikresťanský televízny seriál

Chicago, 16.3.2016 (kath.net/idea) 018 936 –  Nová filmová komédia v USA o homosexuálnom mladom katolíkovi vyvolala veľké rozhorčenie medzi kresťanmi. Ako sa uvádza na internetovej stránke „Charisma News“, v seriáli „The Real O’Neals“ televízie Watching-TelevisionABC o manželoch s tromi deťmi z Chicaga, sa zosmiešňuje kresťanstvo a uráža katolícka viera.

Už v prvých dvoch dieloch je 93 situácií, v ktorých sa katolíci zosmiešňujú. V prvom diele sa zjavuje Ježiš, ale iba homosexuálny 16-ročný syn ho môže vidieť a rozprávať sa  s ním. Palacinky matka tvaruje ako Ježišovu tvár – tak sa pokúša svojho 17-ročného syna posadnutého chudnutím, podnietiť k jedeniu. Mariánska soška je zavesená nad toaletou, aby deťom pripomínala, že po použití majú WC zakryť. Dcéra chce dokázať, že Boh neexistuje a kradne peniaze, ktoré oficiálne zbiera na dobročinné účely. Rodina je tak „veľmi narušená“. ABC ju však označuje ako „dokonalú írsku katolícku rodinu“.

Evangelikálne združenie rodín „American Family Association“ medzitým začalo na internetovej stránke „One Million Moms“ (Milión mamičiek) podpisovú akciu proti sponzorovi seriálu, ktorým je Coca-Cola: „Tento podnik má svoju podporu stiahnuť, pretože týmito peniazmi podporuje rastúce nepriateľstvo voči kresťanom.“ –zg-

Chvíľa pre pesničku: Frankie

KINO: Listy otcovi Jakubovi