India spustila digitálnu identifikáciu obyvateľstva

304

28.10.2010, India, (The Wall Street Journal, magnificat.sk) – India sa sa chváli novou technickou misiou (na obr.): označí každého zo svojich 1,2 miliardy obyvateľov 12 miestnym digitálnym číslom.

Počítačové firmy registrujú obyvateľov Indie vo veľkom * Neidentifikácia znamená vylúčenie zo spoločnosti * Namiesto riešenia hladu investujú obrovské miliardy do značkovania ľudí * Označkovanie sa deje pod nálepkou humanity a riešenia korupcie * Značkovanie je dobrovoľné, ale nedá sa mu vyhnúť!

Projekt zhromažďuje odtlačky prstov a očných dúhoviek všetkých rezidentov a uskladňuje ich v masívnej centrálnej databáze unikátnych identifikačných čísel. Špecialisti to považujú za technologicky a logisticky najvyspelejšiu národnú identifikáciu obyvateľov. Na to aby to mohli uskutočniť, povolali do krajiny indických zamestnancov firiem Google, Yahoo, Oracle a Intel Corp. Lídri krajiny spájajú svoje nádeje s vyriešením problémov rozvoja, ktoré pretrvávajú napriek rýchlemu ekonomickému rastu. Obyvatelia ktorí doteraz nemali tú možnosť, získajú prístup napríklad k bankovým službám. Občiansko právne skupiny poukazujú na prílišné zhromažďovanie osobných informácií bez príslušnej ochrany. Systém pracuje s takým množstvom informácií, že sa vyskytujú obavy z kolapsu internetovej infraštruktúry.

Vláda dúfa, že do marca vydá prvých 100 miliónov identifikačných čísiel do marca a 600 miliónov do 4 rokov.
Projekt riadi Nandan Nilekani, 55 ročný miliardár. „Existuje obrovské množstvo ľudí bez identity, čo pre nich znamená vylúčenie. Dáme im kľúč k sociálnym službám.“ Po získaní osobných údajov, vrátane kasty, čísla mobilného telefónu a priradení rohovky a odtlačku prstu vláda zašle náhodne vygenerované 12 miestne číslo poštou. Číslo potom budú obsahovať vodičské preukazy, zdravotné poistenie, pasy, či prídelové dávky a to buď vyrazené na doklade, ale budú môcť existovať aj „virtuálne“. Overovanie totožnosti sa bude diať prostredníctvom odtlačku prsta.

Dostávať čítačky na odľahlé miesta kvôli prídelovým kartám bude však veľmi nákladné a nepraktické. India do tohto programu investuje v najbližších rokoch 250 miliárd USD. Tím zatiaľ sídli v obývačke p. Nilekaniho, kde „pani Nilekanová servíruje citrónovú ryžu a palacinky“, ale čoskoro sa presunie do technologického parku. Nilekan zatiaľ behá nadšenecky s kufríkom, vyťahuje power pointové prezentácie a simuluje nadšeneckú eufóriu, ktorá prináša nový revolučný vietor, ktorý opäť raz ide pomáhať najbiednejším. Databáza má údajne vyriešiť korupciu, ktorá sa vyskytuje pri distribúcii potravín chudobným cez vybrané obchody. Vláda uvádza, že napríklad v dedine Nagaram sa prihlasuje na identifikáciu 200 ľudí denne.

Prihlasovanie je dobrovoľné, kritici však hovoria, že systém je nastavený tak, že sa mu prakticky nedá vyhnúť.

http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704652104575493490951809322.html