Diabol nie je hviezda, ale reálne zlo

2807

Ivan Barus je kaplánom na najväčšom slovenskom sídlisku, v bratislavskej Petržalke. Počas služby v nemocnici sa venuje chorým na tele, v spovednici a počas modlitieb za oslobodenie zas tým, ktorí trpia na duši.

Autor: Mária Melicherová

Počet ľudí, ktorí sa zapletú do duchovných problémov cez ezoteriku a okultizmus podľa neho v tejto dobe prudko rastie. V rozhovore pre Postoj hovorí aj o tom, ako s týmito problémami bojovať a ako sa im vyhnúť.

Presne rok ste kaplánom na najväčšom bratislavskom sídlisku – vo farnosti Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke. Vaším predchádzajúcim pôsobiskom bola bratislavská Dúbravka. Akí sú z vášho pohľadu veriaci na najväčších slovenských sídliskách?

Je to veľmi rôznorodé. Žije tu veľa pôvodných obyvateľov, ale je tu aj veľká fluktuácia ľudí. Vnímam tu veľa mladých ľudí, ktorí bývajú v podnájmoch. Hoci tu veľa ľudí býva len pár rokov, dôležité je urobiť maximum, čo môžeme.

Čo považujete za maximum?

Kvalitnú svätú spoveď a dobrú prípravu na kázne, kvalitné kázne. Pomôcť ľuďom skutočne nájsť Boha. Práve v spovednici sa konajú najväčšie zázraky. Tam sa človek približuje k Bohu, zbavuje sa rôznych duchovných balvanov, zviazaností, závislostí, tam sa mení život. Pre mňa je veľmi dôležité, aby sme my kňazi dobre spovedali a nevybavili to „narýchlo“.

Ako sa snažíte dosiahnuť kvalitné spovede?

Veľmi prosím Ducha Svätého o milosť múdrosti a rozlišovania. Snažím sa ľuďom hovoriť, aby sa pred spoveďou modlili, aby im Duch Svätý cez kňaza povedal to, čo potrebujú. Najväčšou milosťou je mať niekoho, kto vám povie skutočnú pravdu v Božom svetle a pritom vás aj podrží a povzbudí veci zmeniť. Veľmi dôležité je tiež byť informovaný a dopĺňať si informácie z hľadiska problémov, ktoré sa vyskytujú, aby som mal prehľad. O súčasných problémoch ľudí, ale tiež z hľadiska pôsobenia duchovného života, hlavne nadprirodzeného života, života duše.

https://svetkrestanstva.postoj.sk/15571/diabol-nie-je-hviezda-ale-realne-zlo