Aktuálne: Vladimír Putin rokoval s iránskym prezidentom, K zostreleniu SU-24 Tureckom, Rusi nasadzujú krížnik Moskva

206

******************************************************************************

Embassy RF press service press@rusemb.sk

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Rusko-iránske rokovania

V Teheráne Vladimir Putin rokoval s iránskym prezidentom Hasanom Rúhání.

Vladimir Putin a Hasan Rúhání vystúpili s vyhláseniami pre tlač.

  1. Putin: Vážený pán Prezident! Vážené dámy a páni!

putin1_jpgSummit Fóra krajín vyvážajúcich plyn bol dobrou príležitosťou diskutovať nielen o rozvoji tohto priemyselného odvetvia, o jeho aktuálnom stave, ale poskytol príležitosť pre obsažné stretnutia s iránskym vedením.

Mali sme obsiahle rozhovory s prezidentom Iránu za účasti hláv kľúčových ministerstiev, rezortov, zástupcov podnikateľskej komunity. Tieto rozhovory nadväzovali na politicky podnetnú besedu s Najvyšším vodcom islamskej republiky Irán, ktorá sa uskutočnila dnes ráno.

Počas stretnutí sme podrobne diskutovali o celom spektre našich vzťahov v ekonomickej sfére, koordinácii na medzinárodnej scéne, o otázkach boja proti medzinárodnému terorizmu.

Ste svedkami podpísania solídneho balíka dokumentov, ktorý je určený na podporu vzájomných aktivít v najrôznejších oblastiach. Máme v úmysle prehlbovať dynamiku našich obchodných vzťahov, budeme venovať potrebnú pozornosť diverzifikácii nomenklatúry výrobkov, širšie využívať národné meny pri vzájomnom vyrovnávaní.

Euroázijská hospodárska únia začne preskúmavať z hľadiska užitočnosti možnosť vytvorenia zóny voľného obchodu s Iránom. Budeme posilňovať priemyselnú kooperáciu. Rusko je pripravené vyčleniť na tieto účely štátny exportný úver vo výške 5 miliárd USD. Vybrali sme 35 prioritných projektov z oblasti energetiky, stavebníctva, námorných terminálov, elektrifikácie, železníc a podobne.

Budeme postupovať v obojstranne prospešnej spolupráci v oblasti jadrovej energie. Na plný výkon nabehol prvý blok jadrovej elektrárne Bushehr, začali sa stavebné práce na druhom a treťom bloku.

Budeme poskytovať maximálnu pomoc pri implementácii akčného plánu v rámci iránskeho jadrového programu schváleného v júli Bezpečnostnou radou OSN. Poskytneme pritom pomoc pri spracovaní obohateného uránu a profilovej zmene výroby stabilných izotopov na výskumné účely.

Budeme rozvíjať koordináciu v boji proti terorizmu, posilníme vzájomnú činnosť v rámci Medzinárodnej skupiny pre Sýriu, a to aj v záujme presadzovania rozhodnutí o naštartovaní komplexného vnútorného politického procesu v Sýrii.

Ohľadne výsledkov stretnutia lídrov Fóra krajín vyvážajúcich plyn pán Rúhání už podrobne informoval na dnešnej tlačovej konferencii, venovanej tejto téme. Chcel by som zablahoželať našim priateľom k úspechu tejto významnej medzinárodnej akcie a dodať na tejto tlačovej konferencii, že Rusko má v úmysle zvýšiť produkciu plynu v roku 2035 o 40 percent.

Rád by som na záver poďakoval našim iránskym partnerom a priateľom za pozvanie, osobitne pánovi Prezidentovi za pozvanie na túto akciu, za príjemnú atmosféru, ktorá sprevádzala po celý čas našu spoločnú prácu.

Ďakujem

(Odpoveď na otázku reportéra o situácii v Sýrii.)

V.Putin: Akcie našich letcov hodnotím veľmi pozitívne. Dnes som informoval našich iránskych priateľov o týchto otázkach, vymenili sme si, samozrejme, názory na situáciu v Sýrii.

Čo sa týka činnosti našej armády, je to zložitá operácia, do ktorej je zapojený veľký kozmický zväzok, rôznorodé letecké jednotky. Sú to bojové lietadlá, bombardéry, strategické bombardéry – raketové nosiče, sprevádzajúce stíhačky, máme dve flotily v Kaspickom mori a v Stredomorí, vrátane útočných raketových nosičov  ktoré útočia z akvatória Kaspického mora. To všetko sa koná, samozrejme, po dohode s iránskymi partnermi, a myslím si, že bez ich účasti by to nebolo možné.

Je to zložitá, obsiahla práca vyžadujúca koordináciu, údržbu techniky, čo preukazuje vysokú odbornú prípravu našich dôstojníkov a vojakov. Táto práca prináša pozitívny výsledok, spoločne ju hodnotíme pozitívne. Ale ešte raz chcem povedať: neexistuje žiadna iná možnosť v dlhodobom horizonte pre vyriešenie problému Sýrie okrem politických rokovaní.

Ďakujem.
s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike

Ruský prezident Vladimír Putin o zostrelení nad Sýriou lietadla SU-24 ruských vojenských vzdušných síl  

Bezpochyby príslušníci našej armády hrdinsky bojujú proti terorizmu nešetriac seba ani svoje životy. Ale dnešná strata je spôsobená úderom, ktorý nám vrazili do chrbta podporovatelia terorizmu. Nie som schopný inak kvalifikovať dnešnú udalosť.

su24down1Pozorne budeme analyzovať všetko, čo sa stalo, a dnešná tragická udalosť bude mať vážny dopad na rusko-turecké vzťahy.

Naše lietadlo bolo zostrelené nad územím Sýrie raketou „vzduch-vzduch“ z tureckého lietadla F-16 a spadlo na územie Sýrie vo vzdialenosti 4 km od hraníc s Tureckom, , a keď na neho zaútočili bolo vo vzduchu v nadmorskej výške 6000 metrov a jeden kilometer od tureckej hranice.

V žiadnom prípade naši piloti a naše lietadlo nijakým  spôsobom neohrozovali Tureckú republiku, to je nesporná vec. Vykonávali operáciu v boji proti ISIL v Severnej Latakie, je to hornaté prostredie, kde sa skrývajú ozbrojenci, väčšinou rodáci z Ruskej federácie. A v tomto zmysle letci spĺňali postavenú úlohu – preventívne zasahovať proti teroristom, ktorí v každom okamihu, kedykoľvek by sa mohli vrátiť do Ruska, a sú to osoby, ktoré nepochybne musíme zaradiť ku medzinárodným teroristom.

Už dávnejšie sme zistili skutočnosť, že na územie Turecka sa dopravujú veľké objemy ropy a ropných produktov z okupovaných území ISIL. Tieto sú zdrojom peňažnej podpory pre zločinecké gangy. A teraz, naviac, údery do chrbta, údery na naše lietadla, ktoré bojujú proti terorizmu. A to napriek skutočnosti, že sme s americkými partnermi podpísali dohodu o prevencii vzdušných incidentov a Turecko, ako vieme, patrí medzi tých, ktorí vyhlásili, že, údajné, bojujú proti terorizmu ako zložka koalície USA.

Ak ISIL má toľké peniaze (a počítajú sa na desiatky, stovky miliónov, možno aj na miliardy dolárov) z obchodu s ropou, a navyše má ochranu zo strany ozbrojených síl celého štátu, potom je pochopiteľné, prečo sa správajú tak drzo a vyzývavo, prečo usmrcujú obete beštiálnymi spôsobmi, prečo páchajú teroristické činy po celom svete, a to aj v srdci Európy.

Samozrejme, že budeme starostlivo analyzovať všetko, čo sa stalo, a dnešná tragická udalosť bude mať vážne dôsledky pre rusko-turecké vzťahy.

Vždy sme sa správali voči Turecku nielen ako k blízkemu susedovi, ale ako k spriatelenému štátu. Neviem, kto potreboval aby sa stalo to, čo sa stalo dnes – my, určite, nie. A miesto okamžitého nadviazania nutných kontaktov s nami, vieme, že turecká strana požiadala svojich partnerov v NATO diskutovať o probléme a incidente, ako by sme to my zostrelili turecké lietadlo a nie oni – naše.

Chcú snáď dať NATO do služieb ISIL? Chápem, že každý štát má svoje vlastné regionálne záujmy a my ich budeme vždy rešpektovať. Ale nikdy nebudeme tolerovať páchanie takých trestných činov, ako je dnešný.

Samozrejme očakávame, že medzinárodné spoločenstvo predsa len nájde sily na zjednotenie v boji proti spoločnému zlu.

V tejto súvislosti, samozrejme, veľmi počítame s aktívnou účasťou všetkých krajín regiónu v tomto boji.

Rusi do Sýrie vyslali raketový krížnik “Moskva” a protilietadlový systém S-400 SAM. Majú príkaz útočiť aj na NATO

Moskva/Ankara 25. novembra 2015 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/DWN/Foto:wikipedia)

Rusko sprísnilo bezpečnostné opatrenia pre svojich vojakov. Raketový krížnik “Moskva” je umiestnený pri sýrskom pobreží – jeho cieľom je okamžite zničiť všetko, čo predstavuje hrozbu pre letectvo. To platí aj pre lietadlá NATO

Project_1164_Moskva_2009_G1
Na snímke raketový krížnik Moskva

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok večer vyslal raketový krížnik “Moskva” pred sýrske pobrežie. Zničí všetko, čo predstavuje nebezpečenstvo pre lietadlá ruského letectva, hlásia správy ruskej štátnej televízie RT. Týka sa to všetkých cieľov a po incidente s tureckým letectvom je tiež možné, že Rusi budú tiež strieľať na turecké lietadla a teda ciele NATO v prípade, že sa budú cítiť ohrození.

Sergej Rudskoy z generálneho štábu hovoril, že predpokladajú, že zostrelený ruský stroj bol detekovaný zblízka pomocou infračerveného vyhľadávania. Turecké vojenské lietadlá údajne nemali žiadny kontakt s Rusmi. Preto Rusi teraz zmenili svoje posúdenie situácie s ohľadom na NATO.

Druhým opatrením je to, že každá operácia bude prebiehať len v sprievode stíhacích lietadiel.

Tretie opatrenie je najnebezpečnejšie pre Turecko: Moskva pozastavila všetky vojenské kontakty s Tureckom. Takto nebude mať žiadne varovanie vopred, či sa Rusi cítia byť ohrození tureckými aktivitami.

http://www.hlavnespravy.sk/rusi-do-syrie-vyslali-torpedoborec-moskva-ma-prikaz-utocit-aj-na-nato/712672

Putin: Zostrelenie stíhačky neviem nazvať inak ako rana do chrbta od prisluhovačov teroristov

Moskva 24. novembra (HSP/rn/Foto: guardian

Ruský prezident Vladimir Putin označil zostrelenie Su-24 nad Sýriou za ranu do chrbta zasadenú Rusku prisluhovačmi teroristov

Vladimira Putina dnešný zásah Turecka prekvapil: “Táto udalosť presahuje rámec obyčajného boja s terorizmom. Naši vojaci samozrejme hrdinsky bojujú s terorom, neľutujú seba, neľutujú svojich životov. Dnešné strata je ale spojená s ranou, ktorú nám zasadili do chrbta prisluhovači teroristov. Inak jednoducho nemôžem kvalifikovať to, čo sa dnes stalo,” povedal Putin počas stretnutia s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

“Ruskí letci Turecko ani nijako neohrozovali, to je úplne jasné”, povedal Putin.

Na snímke Vladimir Putin
Na snímke Vladimir Putin

Putin tiež vyhlásil, že “Rusko sa správalo k Turecku nielen ako k susedovi, ale aj ako k spriatelenej krajine, takže neviem, kto to potreboval, my sme to neboli.”

“Namiesto toho, aby s nami okamžite nadviazali kontakt, tak, ako je nám známe, sa turecká strana obrátila k svojim partnerom v NATO na prerokovanie tejto otázky, ako keby my sme zostrelili ich lietadlo, a nie oni naše,” povedal ďalej Putin.

Na území Turecka sa nachádza ropa z ložísk kontrolovaných Islamským štátom

Turecko zaútočilo na ruské lietadlo aj napriek tomu, že Rusko uzavrelo s USA dohodu o predchádzaní podobným incidentom, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.

“Naše lietadlo bolo zostrelené nad územím Sýrie raketou vzduch-vzduch odpálenou z tureckého lietadla F-16. Spadlo na území Sýrie 4 kilometre od hranice s Tureckom. Keď na neho zaútočili, nachádzalo sa vo vzduchu, vo výške 6 tisíc metrov a od tureckého územia bolo vzdialené 1 kilometer. V každom prípade naši letci ani naše lietadlo Tureckú republiku nijako neohrozovali,” povedal Putin.

Rusko už dávno zaznamenávalo, že na území Turecka je veľa ropy z ložísk kontrolovaných Islamským štátom, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.

http://www.hlavnespravy.sk/putin-zostrelenie-stihacky-neviem-nazvat-inak-ako-ranou-do-chrbta-od-prisluhovacov-teroristov/712498