Aktuálne: V čele Cirkvi je pápež František

1152

Kto je pápež František?

 Prvý Juhoameričan, prvý jezuita na Petrovom stolci

 Rím, 14.3.2013 (ZENIT-Britta Dörre) 015 662 – Včera večer o 20.12 hodine vystúpil novozvolený pápež František v bielej sutane s jednoduchým krížom na hrudi po prvý raz na verejnosť. Úsmevne povedal, že kolégium kardinálov zvolilo pápeža, ktorý prichádza z konca sveta. Jednoduchým „Dobrý večer“ pozdravil tisíce veriacich na Námestí sv. Petra a veriacich na celom svete. Po tom, čo sa najprv pomodlil „Otčenáš“ a „Zdravas Mária“ poprosil veriacich, aby sa za neho pomodlili. Následne sa hlboko sklonil na balkóne požehnávania. A potom pápež František, ktorý sa označil za biskupa Ríma, udelil požehnanie „Urbi et orbi“. Prvý pápež z Južnej Ameriky v pozdravnom príhovore zvlášť zdôraznil aspekt bratstva a modlitby za seba navzájom.

http://tivi.azet.sk/video/1601239/z-vatikanskeho-komina-sa-vyvalil-biely-dym-mame-noveho-papeza.html   + súvisiace videá

dymjpgDo svojho zvolenia za 266. nástupcu na Petrovom stolci bol kardinál  Jorge Bergoglio arcibiskupom Buenos Aires. Narodil sa 17. decembra 1936 v Buenos Aires a je synom talianskych prisťahovalcov. V r. 1958 vstúpil do Spoločnosti Ježišovej. Na Teologickej fakulte kolégia Colegio Máximo San José v San Migueli študoval J. M. Bergoglio teológiu a filozofiu. Sviatosť kňazstva prijal 13. decembra 1969.

V San Migueli pôsobil aj ako majster novicov a prednášal teológiu. V r. 1973 až 1979 bol provinciálom v Argentíne. V nasledujúcich rokoch, od r. 1980 do r. 1986, bol rektorom Filozofickej a teologickej fakulty v San Migueli. Štúdium teológie ukončil Bergoglio v r. 1986 dizertáciou v Nemecku. V Córdobe pôsobil ako spovedník a duchovný vodca.

Dpapez3ňa 20. mája 1992 ho bl. Ján Pavol II. menoval za titulárneho biskupa Aucy a pomocného biskupa Buenos Aires. Jeho vysviacka nasledovala 27. júna. O päť rokov neskôr, 3. júna 1997, sa stal arcibiskupom koadjutorom Buenos Aires. Dňa 28. februára 1998 sa stal nástupcom kardinála Antonia Quarracina. Bl. pápež Ján Pavol II. ho v konzistóriu 21. februára menoval za kardinála s titulárnych chrámom San Roberto Bellarmino v Ríme. Jorge M. Bergoglio bol biskupom veriacich východného obradu v Argentíne.

Od 8. novembra 2005 do 8. novembra 2008 bol predsedom Biskupskej konferencie Argentíny. Bol členom Kongregácie pre bohoslužby a disciplínu sviatostí, Kongregácie pre klérus aj Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. J. M. Bergoglio bol okrem toho členom Pápežskej rady pre rodinu a Pápežskej komisie pre Južnú Ameriku.

Ako indiskrétne preniklo na verejnosť, mal Bergoglio už na konkláve v r. 2005 ako druhý kandidát za Josephom Ratzingerom dosiahnuť početné hlasy.

Nový pápež sa vyznačuje veľkou pastoračnou skúsenosťou a je známy tým, že sa zastáva menej majetných tried a zasadzuje sa za sociálnu spravodlivosť. Situáciu v Buenos Aires opísal slovami:

 „Pre mnohých je naše mesto ako mlynček na mäso, ktorý rozdrvuje, pretože ničí ich život, oberá ich o slobodnú vôľu a berie im slobodu. … Vzhľadom na to všetko nemôžeme mlčať.“ 

Bergoglio sa v minulosti zreteľne vyjadril za boj proti korupcii a mafii, proti obchodu s drogami, s ľuďmi a proti prostitúcii ako za ochranu a dôstojnosť života. … –zg-

Nový pápež Jorge Mario Bergoglio SJ, si zvolil meno František

papez4Habemus Papam!

Vatikán, 13.3.2013 (RV)

Včera  13. marca 2013 o 19.06 hod. to svetu oznámil biely dym z komína Sixtínskej kaplnky a hlahol zvonov z Baziliky sv. Petra. Stalo sa tak v piatom skrutíniu 75. konkláve, ktoré sa začalo 12. marca. Ako krátko po 20. hodine oznámil z lodžie Baziliky sv. Petra kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran, 265. nástupcom sv. Petra (266. pápežom) sa stal Jorge Mario Bergoglio SJ, Argentínčan, narodený 17. decembra 1936. Zvolil si meno František. Intronizačná svätá omša sa uskutoční v utorok 19. marca, na sviatok sv. Jozefa. Jeho prvé slová boli:

Bratia a sestry, dobrý večer. 

Viete, že úlohou konkláve bolo dať Rímu biskupa. Zdá sa, že moji bratia kardináli ho išli vybrať takmer na koniec sveta. Ale sme tu … ďakujem vám za prijatie. Rímske diecézne spoločenstvo má svojho biskupa. Ďakujem! 

Predovšetkým chcem, aby sme sa pomodlili za nášho emeritného biskupa Benedikta XVI. Modlime sa všetci spoločne za neho, aby ho Pán požehnal a Panna Mária ochraňovala.

Otče náš, Zdravas, Sláva Otcu!

A teraz začíname túto púť, biskup a ľud. Púť rímskej Cirkvi, ktorá predsedá v láske všetkým cirkvám. Púť v bratskej láske, vzájomnej dôvere. Vždy sa modlime za seba, jeden za druhého. Modlime sa za celý svet, aby zavládlo medzi nami bratstvo. Želám si, aby táto púť Cirkvi, ktorú dnes začíname, a na ktorej mi pomôže môj tu prítomný vikár, priniesla plody pre evanjelizáciu tohto nádherného mesta.

Teraz chcem udeliť požehnanie, ale predtým vás chcem požiadať o jednu láskavosť. Skôr ako biskup požehná ľud, prosím vás, aby ste prosili nášho Pána, aby požehnal mňa. Modlitba ľudu, ktorý žiada požehnanie pre svojho biskupa. V tichosti sa modlite za mňa. 

A teraz udelím Požehnanie vám a celému svetu, všetkým mužom a ženám dobrej vôle.  (Požehnanie) 

Bratia a sestry, teraz vás už opustím. Ďakujem vám za prijatie. Modlite sa za mňa a do skorého videnia! Uvidíme sa čoskoro. Zajtra sa chcem ísť pomodliť k Panne Márii, aby ochraňovala Rím. Dobrú noc a dobre si odpočiňte.   (zg)

 pápežx

 

První hodiny argentinského kardinála Jorgeho Bergoglia v úřadu hlavy římskokatolické církve popsal ve středu posluchačům amerického semináře ve Vatikánu newyorský kardinál Timothy Dolan. Nový papež František podle něj po pozdravení poutníků na Svatopetrském náměstí odjel do vatikánské rezidence spolu s ostatními autobusem a ignoroval luxusní limuzínu, která na něj čekala. Během večeře podle Dolana nešetřil žerty.

Bergoglio2Hle, mě stačí autobus!

Před rezidencí na papeže čekal Dolan spolu s ostatními kardinály, ale „papamobil“ se neobjevoval. „Když přijel autobus, hádejte kdo vystoupil? Byl to papež František,“ řekl kardinál studentům semináře. Na přípitek, který byl součástí pozdní večeře, papež s úsměvem odpověděl svým přípitkem, který za všeobecného veselí uzavřel slovy „Bůh vám odpusť“.

Těšil se do postele

„Těším se do postele a něco mi říká, že i vy budete dobře spát,“ poznamenal František při loučení s odkazem na dlouhé dny konzultací, které konkláve předcházely. Dolan se ve vyprávění vrátil i k samotné volbě, po níž odkráčel nový papež do sakristie Sixtinské kaple, aby si poprvé oblékl papežské roucho. Když se vrátil, odmítl prý připravený trůn a přijímal gratulace uprostřed davu kardinálů.  (zatl)

Prvá zahraničná cesta pápeža povedie zrejme do Brazílie

bergoRio de Janeiro, 14.3.2013 (KAP) 015 666 – Prvá zahraničná cesta pápeža Františka I. povedie možno na Svetové dni mládeže do Rio de Janeira. Oficiálna webová stránka SDM už niekoľko hodín po zvolení pápeža oznámila, že nový pápež sa na Svetových dňoch mládeže v Riu stretne s mladými ľuďmi z celého sveta, ako informovala nemecká katolícka agentúra KNA. Doteraz sa podujatia mal zúčastniť Benedikt XVI. Na Svetové dni mládeže 23. až 28. júla v Rio de Janeire sa očakávajú 2-3 milióny mladých.

Ešte v deň odstúpenia Benedikta XVI., 11. Februára, arcibiskup Ria Mons. Orani Joao Tempesta vyhlásil, že pevne ráta s účasťou ďalšieho pápeža. Prítomnosť hlavy Katolíckej cirkvi je už pevnou tradíciou, ako dodal.

Podobná situácia nastala aj po nástupe do úradu Benedikta XVI. Po tom, čo bl. Ján Pavol II. (1978-2005) 2. apríla 2005 zomrel, cestoval namiesto neho na Svetové dni mládeže do Kolína Benedikt XVI. Bola to súčasne prvá návšteva nemeckého pápeža v jeho domovine. Vatikán zatiaľ cestu pápeža Františka I. do Rio de Janeira nepotvrdil. –zg-

Nový a emeritný pápež už spolu telefonovali

 bergoglioxVatikán, 14.3.2013 (KAP) 015 665 – Pápež František I. a emeritný pápež Benedikt XVI. v stredu večer už spolu telefonovali. Novozvolený pápež sa chce so svojím predchodcom čo možno najskôr osobne stretnúť, ako oznámil Vatikán.

Pápež František I. chce v prvý deň v úrade navštíviť mariánsku svätyňu. Podľa vatikánskeho hovorcu pátra Federica Lombardiho to bude pravdepodobne Bazilika Santa Maria Maggiore. Tam sa uchováva najuctievanejšia mariánska ikona Ríma. Návšteva sa má uskutočniť  „súkromnou formou“ ako oznámil Vatikán bez bližších údajov. Vo štvrtok popoludní bude nový pápež v Sixtínskej kaplnke sláviť svätú omšu s kardinálmi, ktorí sa zúčastnili na konkláve.

Svätá omša uvedenia do úradu sa plánuje na utorok na Námestí sv. Petra. Utorok, 19. marca, je súčasne liturgický sviatok sv. Jozefa a tak má meniny aj emeritný pápež Benedikt XVI., Jozef Ratzinger. Ten pred svojím odstúpením 28. februára oznámil, že sa nezúčastní na uvedení svojho nástupcu do úradu. –zg-

Ukážka z činnosti arcibiskupa Buenos Aires Mons. Jorge M. Bergoglia: