Aktualizované: Schyľuje sa ku konečnej konfrontácii?

594

 

Embassy RF press service press@rusemb.sk

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Ukrajinské veľvyslanectvo vo Francúzsku požiadalo TV kanál Canal + aby neodvysielal dokumentárny film o Majdane a o udalostiach v Odese.

Politický analytik Vladimír Olenčenko považuje vznik filmu „Ukrajina. Masky revolúcie“ za prvú lastovičku, ktorá oznamuje, že Západná Európa je unavená zo lží Kyjeva.

Ukrajinské veľvyslanectvo vo Francúzsku požiadalo TV kanál Canal +, aby tento film o Majdane nepremietla 1. februára.

RUSKONáležité vyhlásenie bolo zverejnené na stránke veľvyslanectva na Facebook.

Podľa ukrajinskej strany film „Ukrajina. Masky revolúcie“ francúzskeho režiséra Paula Moreiru poskytuje „falošný a skreslený obraz situácie na  Ukrajine.“

„To nie je pluralita médií, ale podvod, a odporúčame televízii Canal+ prehodnotiť možnosť prezentácie tohto filmu“, – píše sa vo vyhlásení.

V anotácii k filmu „Ukrajina. Masky revolúcie“ TV Canal + uvádza na internetovej stránke, že film je výsledkom zvláštneho vyšetrovania udalostí na Ukrajine, čo sa udiali vo februári 2014. Konkrétne, hovorí sa o ultrapravicových skupinách, podporovaných Spojenými štátmi, a krvavom masakry v Odese, zosnovanom ukrajinskými nacionalistami.

Autor filmu  už skôr povedal pre RIA Novosti, že chcel pochopiť odeskú masakru. „V Európe sa úplne zamlčiavala, nikto o tom nevedel, vrátane mňa. Keď som tam prišiel, bol som otrasený –  45 ľudí bolo zavraždených uprostred Európy, a nikto o tom nevedel!“ – takto objasnil svoj záujem o vec Moreira. Počas natáčania novinár hovoril s predstaviteľmi militantných zoskupení „Azov“, „Pravý sektor“ a skúmal vplyv Spojených štátov na udalosti na Ukrajine.

Starší vedecký pracovník Centra pre európske štúdie Inštitútu svetovej ekonomiky a medzinárodné vzťahy RAV (IWEIR RAS) politický analytik Vladimir Olenčenko v rozhovore pre rádio Sputnik poznamenal, že po udalostiach Majdanu väčšina západných médií prezentovala skreslené informácie. Situácia sa však, podľa jeho názoru, mení.

„Až doteraz v európskom mediálnom priestore krajín ako je Nemecko, Francúzsko, Taliansko prevládal názor, ktorý pochádzal z Ukrajiny a bol, mierne povedané, prikrášleným. Udalosti na Ukrajine sa prezentujú veľmi skreslene a spoločnosti sa pokúšajú vnucovať názory generované súčasným kyjevským vedením. Ale aby sa podarilo pohnúť ďalej, bude sa musieť preskúmať a zistiť, čo sa skutočne stalo,“- povedal Vladimir Olenčenko.

Verí, že film natočený Francúzmi – je len začiatok.

„Dôvodov pre žiadosť Ukrajiny o stiahnutie tohto filmu, myslím si, je viac ako dosť. Najdôležitejším z nich je ten, že súčasné politické vedenie Ukrajiny sa všemožne snaží obísť alebo vyhnúť poskytnutiu objektívneho zhodnotenia udalostí z rokov 2013 a 2014, kedy sa nelegálne presadzovala nová vláda. A že Francúzi natočili film  – to je prirodzený chod udalostí. Vnímam to ako prvú lastovičku, „– povedal analytik.

Podľa jeho názoru si západné krajiny začínajú uvedomovať, že by sa nemali spoliehať výhradne na stanovisko hlásané Kyjevom.

„Krajiny západnej Európy – najmä Francúzsko, Nemecko, Taliansko a takisto Holandsko sú unavené z klamstiev a, zrejme, dávajú Ukrajincom najavo, že už sa nebudú naďalej spoliehať na ich vyhlásenia, ale vypracujú si vlastný názor. Pretože je nutné nájsť akési východisko z pomerov, do ktorých sa západné krajiny dostali vlastnou vinou, dôverujúc kyjevským politikom. V tejto situácii veľmi neokrôchane, povedal by som, že nie príliš slušne vyznieva požiadavka Ukrajincov o zrušení prezentácie filmu. Myslím si, že týmto iba podnecujú záujem o jeho obsah“, – usúdil Vladimir Olenčenko.

http://ria.ru/radio_brief/20160201/1368285387.html

s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike

PRED ROKOM: Prezident Kiska (prisluhovač USA a ich klamstiev – pozn.) pricestoval do Kyjeva, zúčastní sa Pochodu dôstojnosti

TASR, 22. februára 2015 12:04, aktualizované 22. februára 16:54  Ukrajina si v piatok (20.2.) pripomínala Deň pamiatky na obete vlaňajších protivládnych protestov.

Kyjev/Bratislava 22. februára (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska pricestoval dnes do Kyjeva, kde sa zúčastní osláv 1. výročia demonštrácií na Majdane. Na mieste sa uskutoční bohoslužba za účasti ukrajinského prezidenta Petra Porošenka a zahraničných hostí. Okrem Pochodu dôstojnosti a položenia sviečok si Kiska prezrie aj výstavu dôkazov ruskej agresie.
Ukrajina si v piatok (20.2.) pripomínala Deň pamiatky na obete vlaňajších protivládnych protestov. V piatok aj počas víkendu sa v krajine uskutočnilo viacero podujatí spojených s prvým výročím Majdanu.

A. Kiska: Nemám žiadne pochybnosti o účasti Ruska vo vojne na Ukrajine  (Koho to vlastne máme za prezidenta?)

http://www.teraz.sk/slovensko/prezident-kiska-rusko-vojna-ukrajina/121735-clanok.html

Surové upálenie ruských občanov „majdanistami“ v Odesse

Prejav Vladimíra Putina

Lipšic (absolvent Harvard Law School) rečnil na majdane, Ukrajincom sľúbil rokovať o pomoci (Koho to máme za politikov?)

Poslanci Novy na kyjevskom námestí. (Zdroj: Nova)
BRATISLAVA. Opoziční poslanci Daniel Lipšic, Jozef Kollár a Juraj Droba z Novy tento týždeň osobne podporili ukrajinských demonštrantov, ktorí už mesiace protestujú proti režimu prezidenta Viktora Janukovyča.

Čítajte viac: http://svet.sme.sk/c/7095139/lipsic-recnil-na-majdane-ukrajincom-slubil-rokovat-o-pomoci.html#ixzz3z5ymVA7k

Embassy RF press service press@rusemb.sk

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

O stretnutiach námestníka ministra zahraničných vecí Ruska G.M.Gatilova v Ženeve

  1. februára „na okraji“ vnútrosýrskych rokovaní v Ženeve sa námestník ministra zahraničných vecí Ruskej federácie G.M.Gatilov stretol s osobitným vyslancom generálneho tajomníka OSN pre Sýriu S. de Misturom, zástupcom štátneho tajomníka USA pre Blízky východ E.Pattersonom a lídrom sýrskej kurdskej Strany demokratickej únie S. Muslimom.

Uskutočnila sa diskusia o úvodnom štádiu vnútorných sýrskych rokovaní v kontexte rezolúcie 2254 Bezpečnostnej rady OSN a Viedenských dohôd.

Ruská strana potvrdila nutnosť zabezpečenia účasti reprezentatívnej sýrskej opozície na vnútornom sýrskom dialógu a zjednotenia úsilia medzinárodného spoločenstva v boji proti teroristickým hrozbám v Sýrii.

http://www.mid.ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/2047233

s úctou Veľvyslanectvo Ruskej federácie v Slovenskej republike

rus1Embassy RF press service press@rusemb.sk
Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Puškov: čiastočné plnenie ustanovení „Minsk-2“ zhorší vzťahy medzi Kyjevom a EÚ

Oficiálny predstaviteľ Kyjeva v politickej podskupine Kontaktnej skupiny pre Donbas poznamenal, že by sa mali vykonávať len tie časti Minských dohôd, ktoré neprotirečia ukrajinským zákonom.

MOSKVA, 1. februára – RIA Novosti. Predseda Štátnej dumy  RF pre zahraničné záležitosti Alexej Puškov sa domnieva, že čiastočné vykonávanie ustanovení Minských dohôd zo strany Kyjeva spôsobí zhoršenie vzťahov Európy s Ukrajinou.

Predstaviteľ Ukrajiny v politickej podskupine Kontaktnej skupiny pre Donbas Roman Bessmertnyj v zverejnenom v nedeľu online interview  pre ukrajinský internet-portál INSIDER  povedal, že by sa mali vykonávať len tie časti Minských dohôd, ktoré nie je v rozpore s ukrajinskými zákonmi.

„V Kyjeve sa márne domnievajú, že môžu „ čiastočne vykonávať“ Minské dohody. Sebaklam. Postoj Európy ku Kyjevu sa bude zhoršovať“, – napísal Puškov v microglobe na Twitter.

http://ria.ru/world/20160201/1368099785.html#ixzz3ywAwgppd
s úctou  Veľvyslanectvo Ruskej federácie   v Slovenskej republike

Ruská búrka v Sýrii

Embassy RF press service press@rusemb.sk
Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

MÉDIA: Protiruské sankcie USA – dokonalé zavádzanie Európy

Európania zazreli pokrytectvo Spojených štátov v celej kráse a teraz je načase napravovať vlastné chyby, najmä vo vzťahoch s Ruskom, píše rakúsky denník.

MOSKVA, 1. februára – RIA Novosti. Spojené štáty vyvíjali nátlak na krajiny EÚ keď sa jednalo o predĺženie platnosti protiruských sankcií, avšak, ako sa  situácia Európanov zhoršuje začínajú si títo uvedomovať, že utrpeli prehru, píše Kurier.

Spojené štáty, ktoré najzúrivejšie naliehali na zostrovaní opatrení proti Moskve chápali, že účinky sankcií ich zasiahnu najmenej. Na rozdiel od občanov Európy poctivo rešpektujúcich zákony, americkí obchodníci úspešne nachádzajú zadné dvierka a pokračujú v podnikaní s Ruskom, zatiaľ čo si európski podnikatelia počítajú iba straty, uvádza denník.

Skutočnosť, že USA sa darí vyviaznuť so zdravou kožou, posilňuje protiamerické nálady v Európe, nútiac ľudí uvedomovať si skutočnosť, že pravou príčinou krízy na Ukrajine sa stali provokácie NATO keď sa aliancia odhodlala priblížiť až k hraniciam Ruska, zdôrazňuje autor článku.

V súčasnej situácii, kedy je Európa prinútená samostatne vyrovnávať sa s utečeneckou krízou, sa jej naskytla príležitosť vyhodnotiť rozsah pokrytectva Spojených štátov. Tok migrantov, ktorý zaplavuje EÚ po sérii neúspešných intervencií Washingtonu do diania v štátoch Stredného východu, môže natrvalo destabilizovať Európu, zatiaľ čo Biely dom predstiera, že s problémom nemá nič do činenia, píše denník.  Európa si uvedomuje a musí prijať, že v súčasnej situácii spolupráca s Moskvou je reálnou možnosťou vyrovnať sa s krízou, pretože Rusko zohráva kľúčovú úlohu pri riešení sýrskeho konfliktu. To znamená, že je potrebné obnoviť partnerské vzťahy s Kremľom a skoncovať s protiruskými sankciami, navrátiť Moskve jej niekdajšiu úlohu v európskej politike a ekonomike, uzatvára článok autor.

http://ria.ru/world/20160201/1368288398.html#ixzz3yw7u5c8s

s úctou Veľvyslanectvo Ruskej federácie  v Slovenskej republike