Aktuálne – Rusko: O osude Sýrie majú rozhodovať iba Sýrčania, Správy, KINO: Vojna a mier

315

Embassy RF press service <press@rusemb.sk

Vážení priatelia, prosíme Vás aby ste venovali pozornosť tomuto materiálu.

Komentár hovorcu MZV Ruska M.V. Zacharovej k plánom USA zosilňovať svoju vojenskú prítomnosť vo svete

RUSKOVšimli sme si správy amerických masmédií o tom, že Pentagón zvažuje možnosti rozšírenia vojenskej prítomnosti USA na Blízkom východe, v krajinách Afriky a Juhovýchodnej Ázie, ktorá sa zameria na „zhromažďovanie výzvednej informácie a boj proti teroristickým skupinám.“

Zámery Washingtonu omotať svet pavučinou svojej vojenskej infraštruktúry s bezmedzne zoširoka formulovanými cieľmi vyvolávajú seriózne znepokojenie z našej strany. Berúc do úvahy, že Spojené štáty americké ani po teroristickom výbuchu ruského civilného lietadla na Sinaji, teroristických útokoch vo Francúzsku a Mali odmietajú uzatvoriť s Ruskom skutočné partnerstvo v boji proti ISIL a iným medzinárodným teroristickým zoskupeniam, otázka – za akým účelom sa utvára a proti komu môže byť namierená táto rozvetvená vojenská architektúra – ostáva visieť vo vzduchu.

Komentár MZV Ruska k výsledkom stretnutia sýrskej opozície v Rijáde

Konštatujeme, že napriek úsiliu Saudských kolegov nebola sýrska opozícia na stretnutí v Rijáde zastúpená v plnej zostave, čo sa muselo prejaviť aj na obsahu záverečného vyhlásenia prijatého účastníkmi. Napríklad, neboli prítomní kurdské združenia – Strana demokratickej únie, orgány miestnej samosprávy zo severu Sýrie. Organizátori im neposlali pozvania vzhľadom na odpor zo strany Turecka. V prípade pozvania Kurdov Ankara pohrozila, že nepustí do Rijádu „Národné koaličné sily sýrskej revolúcie a opozície“ ktoré sídlia v Istanbule.

Sýrsky dialóg by mal byť inkluzívnej povahy, počítajúci s efektívnou účasťou zástupcov vlasteneckej sýrskej opozície, ktorí boli schopní vypracovať konštruktívne postupy na predchádzajúcich rokovaniach v Moskve, Káhire, Astana a prednedávnom – v Hasakah a Damasku. Výsledky stretnutia v Rijáde považujeme za prínos do tohto spoločného fondu.

rus1Teraz osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Sýriu S.de Mistura konajúc v súlade s odporúčaním medzinárodnej Skupiny na podporu Sýrie (SSG) musí v krátkom čase dať dohromady výsledky práce všetkých týchto „stránok“ a navrhnúť vyváženú zostavu skutočne reprezentatívnej delegácie opozície, ktorá by nadviazala stabilné rokovania s predstaviteľmi vlády SAR, ako to vyžadujú ustanovenia Ženevského komuniké 2012 a dokumenty SSG od 30. októbra a 14. novembra t.r.

Zdôrazňujeme, že táto úloha bola zverená práve osobitnému vyslancovi OSN. Preto nemôžeme súhlasiť s pokusom skupiny, ktorá sa zišla v Rijáde, o neoprávnený nárok na právo hovoriť v mene celej sýrskej opozície. S údivom sme prijali aj informáciu o neodkladnom zvolaní 14. decembra „skupiny Priateľov Sýrie“, ktorá je známym prívržencom už prekonanej línie na zvrhnutie legitímnej vlády v Damasku. Takéto pokusy zvrátiť proces do jednostrannej, neinklúzivnej roviny škodia záujmom veci, podkopávajú autoritu Medzinárodnej Skupiny na podporu Sýrie, v rámci ktorej sa vďaka vynaloženým veľkým úsiliam podarilo zjednotiť všetkých kľúčových „externých hráčov“.

Rusko je pripravené pokračovať kolektívnu práci v rámci SSG za účasti všetkých jej členov, a to bez výnimky, s cieľom dosiahnutia konsenzu v komplexe otázok, vzťahujúcich sa na vytvorenie podmienok pre rozbehnutie skutočného zjednoteného sýrskeho politického procesu bez presadzovania predbežných podmienok.

Všetci účastníci Medzinárodnej Skupiny na podporu Sýrie podpísali základný princíp: iba sýrsky ľud môže rozhodovať o osude Sýrie. Dohody sa musia rešpektovať.
s úctou
Veľvyslanectvo Ruskej federácie
v Slovenskej republike

Pravda o Veľkej októrbovej socialistickej revolúcii

Čierna hora: Tisícky demonštrujúcich proti členstvu v NATO. Hrozí občianska vojna

montenegroPodgorica 14. decembra 2015 (HSP/DWN/Foto:screenshot z YouTube)

Tisíce stúpencov opozície demonštrovali v Čiernej Hore proti možnému členstvu svojej krajiny v NATO a vyzývali na referendum. V prípade, že vláda rozhodne bez súhlasu občanov, môže nastať občianska vojna

 

Ak by parlament rozhodol o členstve v NATO bez referenda, Čierna Hora bude na pokraji občianskej vojny, povedal v sobotu večer na zhromaždení v hlavnom meste Podgorica šéf novej srbskej demokratickej strany, Andrija Madic. Odhaduje sa, že sa protestu zúčastnilo medzi 2000 a 5000 demonštrantov. Účastníci mávali ruskými a srbskými vlajkami a skandovali heslá ako napríklad “Putin je Srb” a “Matička Rus”.

Začiatkom tohto mesiaca pozvalo NATO Čiernu Horu do vojenskej aliancie. Rusko upozornilo, že v tomto prípade zaujme protiopatrenia na ochranu vlastnej bezpečnosti a vlastných záujmov. Členstvo v NATO je sporné aj medzi obyvateľmi bývalej juhoslovanskej republiky.

http://www.hlavnespravy.sk/cierna-hora-tisicky-demonstrujucich-proti-clenstvu-v-nato-hrozi-obcianska-vojna/720847

Česko príjme 153 kresťanských utečencov z Iraku a Libanonu

Bohuslav-Sobotka1Praha 14. decembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

Česko rovnako ako Slovensko príjme kresťanské rodiny v troch etapách

Česká vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila presídlenie 153 utečencov z Iraku a Libanonu do Česka. Ide o kresťanské rodiny, ktoré do ČR dorazia v troch vlnách. Premiér Bohuslav Sobotka aj niektorí ministri o tom informovali na Twitteri.

Štátny tajomník pre európske záležitosti Tomáš Prouza doplnil, že vláda presídlenie schválila jednomyseľne. “Ide o príslušníkov kresťanskej menšiny, ktorí sa v dôsledku agresie Islamského štátu (IS) v Iraku ocitli vo veľmi ťažkej životnej situácii a obrátili sa na ČR so žiadosťou o pomoc. 

 

http://www.hlavnespravy.sk/cesko-prime-153-utecencov-z-iraku-a-libanonu/721176

Rusko hlási ďalší incident s Tureckom!

rus1Moskva 14. decembra 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP- Pavel Golovkin

Podľa vyhlásenia spoločnosti Čornomorneftegaz turecká loď zámerne vytvorila nebezpečnú situáciu, ktorá sa mohla skončiť haváriou

Ruská spoločnosť Čornomorneftegaz dnes informovala, že loď pod tureckou vlajkou sa dnes pokúsila zabrániť jej ťažným lodiam v plavbe do ruských teritoriálnych vôd. Ruská korveta a pobrežná stráž potom tureckú loď donútili zmeniť kurz, informovala agentúra RIA Novosti.

 

http://www.hlavnespravy.sk/rusko-hlasi-dalsi-incident-s-tureckou-lodou/721083

Sýria je pobúrená postojom OSN, že útoky v jej krajine neposúdila ako teroristické

Homs-utoky-teroristiDamask 14. decembra 2015 (HSP/Foto:TASR/AP)

Bezpečnostná rada OSN zamietla návrh Sýrie aj Ruska, aby nedávny útok skupiny Takfir v sýrskom meste Homs bol označený za teroristickýZničené budovy v ulici sýrskeho mesta HomsV sobotu bolo najmenej 16 ľudí zabitých a viac ako 70 zranených pri výbuchu bomby v aute v blízkosti nemocnice v inak pokojnej štvrti al-Zahra v sýrskom meste Homs. Viacero prestrašených ľudí sa ponáhľalo na pomoc, pričom ich zranil výbuch plynovej bomby vo vnútri neďalekého obchodu nasledujúci len pár minút po prvom výbuchu.

http://www.hlavnespravy.sk/syria-je-poburena-zamietavym-postojom-osn-vysetrovat-teroristicke-utoky-v-jej-krajine/720896

Niečo o povinnom očkovaní

Byť adoptovaný dvakrát

KINO: Vojna a mier

Chvíľa pre pesničku: Gilbert Bécaud