Agentúra Gabriela – správy

211

Drahí otcovia biskupi, vzácni kňazi, milí rehoľníci, priatelia,

posielam najnovšie správy zo sveta. L. I. CH. Vaša Zuzana

UPOZORŇUJEM na NOVÉ ČÍSLO ÚČTU v TATRA banke:

TATRA BANKA, c.u.   29 199 300 77 / 1100

*   *   *   *   *   *   *   *

Myslite, prosím, na to, že vaše reakcie aj finančné príspevky pomáhajú skvalitniť  toto poslanie od Pána. Iba s vašou pomocou ho udržíme!

Mgr. Zuzana Gluchichová,  Gercenova 2 / B,   851 01 Bratislava

Kontakt: 02 443 717 31        Tatra banka, č.ú.   2919930077 / 1100

———————————————————————————

Poznámka red.  obrázky nebolo možné vložiť vzhľadom na ich formát

 

Život Cirkvi vo svete 29 * 2011 22. júla 2011

Správy pripravuje Mgr. Zuzana Gluchichová, zakladateľka TK KBS a týždenníka Život Cirkvi

e-mail:  zuzana.gabriela@gmail.sk

Obsah

Rusko: Zákon prikazuje varovať matku pred smrťou pri potrate

Írsko: Cirkev zarazená útokmi premiéra na Vatikán

Česko: Biskupi žiadajú vylepšenie reformy v zdravotníctve

Nemecko: Potrat je ‚najväčšie bezprávie v našej krajine‘

Kríž SDM putoval dva roky cez 70 diecéz takmer 25 000 km

Írski kňazi budú zachovávať spovedné tajomstvo napriek trestu väzenia

Jordánsko: Po prvý raz pomenovali mešitu po Ježišovi Kristovi

Program návštevy Benedikta XVI. – Berlín, Erfurt, Freiburg

Vatikán zavrhuje novú „Organizáciu katolíkov v médiách“

USA: Arcibiskup Chaput preložený do Filadelfie

Nemecko: ‚My neznesväcujeme priestor chrámu‘

Kardinál Llovera: Musíme slúžiť pravde

Pápežov brat Georg uverejňuje memoáre

USA: Kapucínsky kláštor budhistickým centrom

Islam vysvetlený pre kresťanov

Posledný list Habsburga adresovaný Fare Brandýs pri Prahe

Rusko: Zákon prikazuje varovať matku pred smrťou pri potrate

 

Moskva, 22.7.2011 (kath.net) 014 535 – V Rusku schválili nový zákon, podľa ktorého musí každá reklama potratov obsahovať varovanie matky pred rizikom úmrtia pri potrate. Toto varovanie má jasne poukazovať  na zdravotné riziká, ktoré môže potrat spôsobiť, vrátane straty plodnosti. Informoval o tom „Rome Reports“. Prívrženci zákona hovoria, že reklamy boli doteraz zavádzajúce a zanechávali dojem, že potrat je iba ľahký zákrok.

Nový zákon je reakciou na stále výraznejší eklatantný pokles obyvateľstva. Správa OSN predpovedala, že ruské obyvateľstvo do roku 2050 poklesne o takmer 20 percent, ak sa ženy nerozhodnú mať viac detí.

Aj Maďarsko a Poľsko už schválili podobné zákony, aby zvýšili pôrodnosť.

 

Rusko patrí ku krajinám so zvlášť vysokým počtom potratov, v r. 2007 sa ich tam vykonalo asi 1,5 milióna.

V súčasnosti sa v Rusku diskutuje ešte o ďalších návrhoch zákonov. Zamýšľajú zaviesť napríklad tvrdšie tresty pre lekárov za ilegálne potraty. Okrem toho by sa mohlo ženám v budúcnosti uľahčiť dať deti na adopciu, ak nie sú schopné sami sa o ne postarať. –zg-

Írsko: Cirkev zarazená útokmi premiéra na Vatikán

 

Dublin, 21.7.2011 (KAP) 014 534 – Nezvyčajne ostrým spôsobom zaútočil írsky premiér Enda Kenny na Vatikán kvôli škandálu so zneužívaním. Vyhlásil, že Svätý stolec cielene bránil vyšetrovaniu obvinených duchovných – a to neprebehlo pre desaťročiami, „ale až pred tromi rokmi“. Vzťahy medzi štátom a Cirkvou v Írsku „už nemôžu byť tie staré“, povedal Kenny v parlamentnej diskusii na túto tému v stredu.

Dublinský arcibiskup Diarmuid Martin na to vyjadril zahanbenie nad svojou vlastnou cirkvou. Povedal, že je „užasnutý emóciami“, ktoré premiér vniesol do diskusie.

Írski poslanci v ten istý večer v schválenom vyhlásení obvinili Vatikán, že „podrýva smernice na ochranu detí“. Kenny zdôraznil, že správa o zneužívaní z Diecézy Cloyne ukazuje „elitárne myslenie, pomýlenú funkciu, uzavretosť od sveta a narcizmus, ktoré ovládajú Vatikán“.

V interview pre írsky rozhlas RTE arcibiskup Martin sa ospravedlnil za ignorovanie cirkevných smerníc na ochranu detí v Cloyne. „Musím si dnes položiť otázku: môžem byť dnes ako jeden z jej vodcov hrdý na Cirkev? Hanbím sa za to, čo dnes vidím.“ Vyjadril však aj sklamanie, že premiér sa neospravedlnil za chyby štátnych inštitúcií.

 

Správa o stave v diecéze Cloyne obviňuje Vatikán

Pred týždňom uverejnili správu z vyšetrovania zneužívania detí v juhoírskej diecéze Cloyne, ktorá obsahuje závažné obvinenia Vatikánu a vtedajšieho biskupa Johna Mageeho. Uvádza, že biskup Magee ignoroval smernice na ochranu detí vydané Biskupskou konferenciou Írska. Vlečúca sa reakcia Vatikánu na obvinenia páchateľov ešte podporovala a dávala im istotu.

Írsky teológ a rehoľný kňaz Vincent Twomey v stredu zopakoval svoju požiadavku, aby odstúpili všetci írski biskupi menovaní pred rokom 2003. „Ak biskupi svoju cirkev skutočne milujú, mali by túto lásku ukázať tým, že prinesú obeť a odstúpia,“ povedal pre denník „Irish Times“ zo stredy. Twomey, renomovaný teológ morálky, patrí od r. 1978 do „Žiackeho kruhu Josepha Ratzingera“, súčasného pápeža.

Minister spravodlivosti Alan Shatter v rozhlase RTE kritizoval prvé vyjadrenie vatikánskeho hovorcu pátra Federica Lombardiho ako „neúprimné“. Povedal, že očakáva premyslenejšiu a oficiálnejšiu odpoveď Svätého stolca. Lombardi v „Rádiu Vatikán“ obvinenia z vyšetrovacej správy odmietol. Súčasne však výslovne zdôraznil, že hovorí vo funkcii riaditeľa Rádia Vatikán a nie ako riaditeľ Tlačovej kancelárie Vatikánu. Súčasne oznámil, že Vatikán sa v danom čase k tomu podrobne vyjadrí. –zg-

 

Česko: Biskupi žiadajú vylepšenie reformy v zdravotníctve

 

Praha, 21.7.2011 (KAP) 014 533 – Česká biskupská konferencia žiada vylepšenie prebiehajúcej reformy v zdravotníctve. Rada pre bioetiku ČBK kritizuje najmä časti návrhu zákona, ktoré liberalizujú reprodukčnú medicínu. Predseda rady, brniansky diecézny biskup  Vojtěch Cikrle, však kritizoval aj ohlásenie, že tento rozsiahly balík zákona sa musí schváliť iba ako celok, t.j. aj s liberálnymi zákonmi o reprodukcii.

Rada pozitívne ocenila, že sa vyškrtli pasáže zákona, „ktoré by umožnili ďalšiu liberalizáciu ukončenia tehotenstva“, ako povedal biskup Cikrle. Českí biskupi už predtým ostro kritizovali, že veková hranica rozhodovania o potrate sa má znížiť na 16 rokov.

V aktuálnom stanovisku k reprodukčnej medicíne a umelému oplodneniu rada upozorňuje na „rad závažných etických problémov“. Uvádza, že už teraz je Česká republika „lákavým cieľom záujemcov o podporovanú reprodukciu, predovšetkým zo susedných krajín, v ktorých je darovanie kmeňových buniek neprípustné. Takže Česko priam pozýva k „reprodukčnej turistike“.

Ďalej sa vo vyhlásení uvádza, že vzhľadom na „prostriedky z verejných zdrojov, ktoré sa vydávajú na podporovanú reprodukciu „Česko patrí vo svete k najštedrejším krajinám“. Je pozoruhodné, že „táto okolnosť nevadí nijakému z tých ekonómov, ktorí od chorých žiadajú  väčšiu spoluúčasť na hradení liečby“.

Fakt, že návrh zákona neobmedzuje počet vzniknutých embryí, ani počet buniek zasadených do tela ženy, označujú biskupi ako „odporujúci dôstojnosti ľudského embrya, ktorá patrí k nehoráznostiam zavedeným v rozvinutých krajinách“. Tým sa umožňuje, že „pri umelom oplodnení sa aj naďalej ukončuje život podstatne väčšieho počtu ľudských embryí, ako sa narodí živých detí“.

Kritiku si vyslúžili aj pasáže o „likvidácii“ nadbytočných embryí a možnosti ich použitia na výskum. Tieto pasáže sú zostavené tak, že poslanec, „ktorý má úctu k životu ľudského embrya“ s nimi v nijakom prípade nemôže súhlasiť, ako uvádza biskupská rada. Biskupi preto konkrétne žiadajú, aby sa tieto pasáže z návrhu vyňali a aby sa viedla „zodpovedná diskusia“  o týchto otázkach a to „v období, nepoznačenom priveľkým unáhlením“.  –zg-

Nemecko: Potrat je ‚najväčšie bezprávie v našej krajine‘

Norimberg, 21.7.2011 (kath.net/idea) 014 532 – „Slávnosťou za život“ demonštrovali kresťania 16. júla v Norimbergu za život nenarodených detí. Zorganizovali tichý pochod a vyhlásenia akčného kruhu „Weißer Friede“ (Biely pokoj“, ktorého členmi je 9 evanjelických a katolíckych skupín. Pre nich je potrat „najväčším bezprávím v našej krajine“. Okrem iného vystavili 1000 párov detských topánočiek, ktoré mali poukázať na to, že v Nemecku sa denne usmrtí 1000 detí v tele matky.

Rečníci upozorňovali na duševné záťaže a ochorenia, ktorými trpia niektoré ženy po ukončení tehotenstva. Medzi nimi hovorila o svojich skúsenostiach aj kresťanská pesničkárka Claudia Wellbrocková. V NDR si dala urobiť potrat prvého dieťaťa, pretože sa domnievala, že z profesionálnych dôvodov si dieťa nemôže „dovoliť“.  Ešte v nemocnici spoznala vinu, ktorú na seba uvalila, no už nebola cesta späť. Neskôr, keď mala za sebou pokus o samovraždu, prežila odpustenie Boha a našla pokoj.

 

Okoloidúci sa zastavovali

Viac ako 500 okoloidúcich sa zastavilo pri „Slávnosti za život“, počúvali a boli informovaní letákmi a brožúrkami. Po tichom pochode sa asi 70 ľudí zúčastnilo na pobožnosti v Kostole sv. Alžbety.

Akčný kruh pod predsedníctvom Hansjürgena Kitzingera z Norimbergu chcel touto akciou povzbudiť, aby ľudia prijímali deti a šíriť radosť z detí. K akcii sa pridali aj bavorský krajinský synodál Martin Pflaumer (Pommelsbrunn pri Norimbergu) z kruhu „Vyznávajúci kresťania v Bavorsku“ (ABC), ako aj profesor teológie z Erlangu Günter R. Schmidt. –zg-

Kríž SDM putoval dva roky cez 70 diecéz takmer 25 000 km

Madrid, 21.7.2011 (kath.net) 014 531 – Takmer 25 000 km a cez 70 španielskych diecéz putovali kríž Svetových dní mládeže a mariánska ikona   v ostatných dvoch rokoch. Teraz sú opäť naspäť v Madride a v súčasnosti sú umiestnené v Katedrále Almudena. Kríž je oficiálnym symbolom SDM, odkedy ho pápež Jána Pavol II. v roku 1984 odovzdal skupine mladých. Informoval o tom „Rome Reports“.

Madridský arcibiskup kardinál Antonio María Rouco Varela kríž v Madride znova privítal. Do Svetových dní mládeže ešte urobí menšiu púť po rôznych kostoloch Madridu.

 

Prípravná modlitba pre mladých pútnikov na Svetové dni mládeže v Madride 2011

Náš priateľ a Pán, Ježiš Kristus, aký si veľký!

Svojimi slovami a svojimi skutkami si nám zjavil, kto Boh skutočne je:

Tvoj Otec a náš Otec. A aj to, kto si ty sám: Náš Vykupiteľ.

Ty nás voláš k životu po tvojom boku. Chceli by sme ťa nestále nasledovať, je jedno kam.

Ďakujeme ti, za tvoje vtelenie. Ty si večný Syn Boha a napriek tomu ti nevadilo, znížiť sa

k nám a stať sa človekom.

Ďakujeme ti za tvoju smrť a za tvoje vzkriesenie. Ty si bolo poslušný vôli Otca až do

konca a tak si Pánom na všetkými a nad všetkým.

Ďakujeme ti, že si v Eucharistii zostal pri nás. Tvoja prítomnosť, tvoja obeta, tvoj pokrm

nás pozývajú stať sa jedno s tebou.

Ty nás voláš, spolupracovať s tebou. Chceli by sme vždy ísť, kdekoľvek nás pošleš,

aby sme hlásali tvoje meno, aby sme v tvojom mene uzdravovali a našich bratov

sprevádzali na ceste ku tebe.

Zošli nám svojho Ducha Svätého, aby nás osvietil a posilnil.

Božia Matka, ktorú si na kríži urobil aj našou Matkou, nás neustále povzbudzuje robiť, čo

nám povieš.

Ty si život.  Chceli by sme, aby naše myšlienky, naša láska a naše skutky vždy vyvierali

z teba. Ty si naša skala, mocný základ celého nášho života.

Prosíme ťa za pápeža Benedikta XVI., za biskupov a za všetkých, ktorí pripravujú Svetové

dni mládeže v Madride.

Prosíme ťa za naše rodiny a za našich priateľov a zvlášť za tých, ktorí ťa pri tomto

stretnutí spoznajú cez radostné svedectvo viery.
KathTube: krátke anglické video o návrate kríža SDM do Madridu:

Írski kňazi budú zachovávať spovedné tajomstvo napriek trestu väzenia

Dublin, 21.7.2011 (kath.net/CNA) 014 530 – Ako Kath.Net už informoval, Írsko plánuje zákon na zrušenie spovedného tajomstva. Tony Flannery, hovorca katolíckeho združenia kňazov, však oznámil, že kňazi sa tomuto zákonu vzoprú. Ak sa to stane platným zákonom, každému kňazovi, ktorý sa vo pri spovedi dozvie o sexuálnom zneužívaní a neohlási to štátnym orgánom, by mohlo hroziť väzenie až do 5 rokov.

Podľa úsudku Flanneryho však takýto zákon nemožno vôbec prakticky realizovať:

„Ak sa niekto spovedá v spovednici, kňaz normálne nevie o koho ide a nemôže ho ani vidieť. Ako ho teda má oznámiť polícii? Okrem toho je nepravdepodobné, že ľudia, ktorí zneužívajú, pôjdu na spoveď. Nespomínam si, za mojich 40 kňazských rokov, že by som si ako kňaz, čo len jediný raz vypočul vyznanie, že niekto práve niekoho zneužíva.“ –zg-

Jordánsko: Po prvý raz pomenovali mešitu po Ježišovi Kristovi

Amman, 21.7.2011 (kath.net) 014 529 – „Mešita Ježiša Krista“ – tak sa nazýva nová mešita v Madabe, na juh od Jordánskeho hlavného mesta Ammanu. Mešita stojí v blízkosti slávneho kresťanského kostola. Informoval o tom taliansky denník „La Stampa“.

Túto nezvyčajnú myšlienku mal imam Jamal Al Sufrati: „Zistil som, že arabský svet je plný mešít nazvaných po všetkých prorokoch, iba nie po Ježišovi.“ Ďalej vyhlásil, že mešita by tým „chcela dať znamenie spoločenstva a tolerancie“, zvlášť po napätiach medzi oboma náboženstvami kvôli dvom urážlivým karikatúram proroka Mohameda. –zg-

Program návštevy Benedikta XVI. – Berlín, Erfurt, Freiburg

 

Vatikán, 20.7.2011 (Zenit) 014 528 – Pápež Benedikt XVI. vykoná v septembri pastoračnú návštevu v Nemecku po tretí raz za svojho pontifikátu. Navštívi Berlín, Erfurt a Freiburg, ako aj mariánsku svätyňu v Etzelsbachu. Vatikán uverejnil oficiálny program návštevy pápeža v jeho rodnom Nemecku v dňoch 22.- 25. septembra, počas ktorej bude predsedať vyše dvom desiatkam slávení a zúčastní sa niekoľkých súkromných stretnutí a obedov. Počas tejto návštevy Svätý Otec bude mať vyše 18 príhovorov.

84-ročný pápež sa stretne s kancelárkou Angelou Merkelovovu, s prezidentom krajiny, s predstaviteľmi židovskej obce, islamu, pravoslávia a evanjelických spoločenstiev a bude predsedať aj stretnutiu s mládežou a slávnostnej svätej omši na Olympijskom štadióne.

Štvrtok, 22. septembra

Svätý Otec priletí vo štvrtok 22. septembra do Berlína, kde ho privítajú na berlínskom letisku Tegel. Zúčastní sa uvítacieho ceremoniálu na zámku Bellevue, oficiálnej rezidencii nemeckého prezidenta, kde bude mať prvý príhovor a následne sa stretne s prezidentom Christianom Wulffom. Potom Svätý Otec navštívi sídlo Biskupskej konferencie Nemecka v Berlíne, kde ho privíta nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po stretnutí bude mať obed v Katolíckej akadémii v Berlíne.

Popoludní Benedikt XVI. bude mať prejav v nemeckom parlamente v Reichstagu, kde osloví aj predstaviteľov miestnej židovskej obce.

O 18.30 bude Svätý Otec sláviť svätú omšu na berlínskom Olympijskom štadióne, ktorý postavil Adolf Hitler pre olympijské hry v r. 1936 a bude mať homíliu.

Piatok, 23. septembra

V piatok bude Svätý Otec sláviť svätú omšu súkromne na apoštolskej nunciatúre v Berlíne predtým, než sa prihovorí predstaviteľom moslimskej komunity o 9. hod. Následne odcestuje do Erfurtu, kde bude jeho prvá zastávka v Katedrále Panny Márie. O 11.45 hod. osloví predstaviteľov Nemeckej rady evanjelických cirkví v evanjelickom Kláštore sv. Augustína. Tam bude mať aj príhovor počas ekumenickej bohoslužby.

Benedikt XVI. bude obedovať v kláštore a popoludní sa helikoptérou presunie na návštevu Etzelsbachu. O 17.45 hod. tam bude predsedať mariánskym vešperám v pútnickej kaplnke, kde a bude mať aj príhovor. Potom sa vráti do Erfurtu.

Sobota, 24. septembra

V sobotu dopoludnia bude Svätý Otec slúžiť svätú omšu na Dómskom námestí v Erfurte s homíliou. Potom odcestuje do Freiburgu v Breisgau, kde navštívi miestnu katedrálu a pozdraví veriacich na námestí Münsterplatz. Popoludní sa odoberie do seminára, kde sa  stretne s Helmutom Kohlom, bývalým nemeckým kancelárom, a kde osloví aj predstaviteľov pravoslávnych cirkví. Následne bude mať príhovor k bohoslovcom a potom sa stretne s predstaviteľmi Centrálneho výboru nemeckých katolíkov (ZDK). O 19. hod. Benedikt XVI. bude predsedať modlitbovej vigílii s mladými ľuďmi vo Veľtržnom centre Freiburgu v Breisgau.

Nedeľa, 25. septembra

V nedeľu bude Svätý Otec slúžiť slávnostnú svätú omšu s homíliou na letisku vo Freiburgu s následným nedeľným príhovorom pred modlitbou Anjel Pána s veriacimi. Po svätej omši Svätý Otec pôjde na obed s nemeckými biskupmi. O 16.20 hod. sa stretne so sudcami Federálneho ústavného súdu a potom sa prihovorí zhromaždeniu laikov aktívnych v Cirkvi aj v spoločnosti.

Na rozlúčkovom ceremoniáli na letisku Lahr, Svätý Otec bude mať posledný príhovor. PO ňom odletí lietadlo s pápežom do Ríma, kde sa jeho prílet na letisko Ciampino plánuje na 20.45  hod. –zg-

Vatikán zavrhuje novú „Organizáciu katolíkov v médiách“

 

Vatikán, 19.7.2011 (KAP) 014 527 – Ostrou kritikou reagoval Vatikán na založenie „Medzinárodnej organizácie katolíkov v médiách“ (ICOM). „Pápežská rada pre spoločenské komunikačné prostriedky“ a „Pápežská rada pre laikov“ neschvaľujú založenie ICOMu, ako sa uvádza v liste týchto dikastérií, ktorý uverejnili v utorok v Ríme. „Vatikán túto organizáciu neuznáva.“

ICOM založili v apríli ako nástupnícku organizáciu „Únie svetovej katolíckej tlače (UCIP) po tom, čo „Pápežská rada pre laikov“ v marci odobrala tomuto katolíckemu združeniu cirkevnoprávne schválenie. Zakázala mu naďalej používať v názve termín „katolícky“. Ako dôvod tohto rozhodnutia uviedla vtedy chýbajúcu transparentnosť a jasnosť vo vedení združenia, ako aj porušovanie štatútov. Z Rakúska pochádzajúci prezident UCIPu Bernhard Sassmann na to z funkcie odstúpil.

Vatikán obviňuje ICOM z toho, že sa „bezprávne zmocnil intelektuálneho, ekonomického a historického dedičstva UCIPu“. To isté platí pre jeho logo a pre jeho internetovú stránku. Na 23. novembra sa plánuje prvé plenárne zasadnutie ICOMu v talianskom meste Verbania.

Pápežské rady súčasne oznámili, že budú hľadať nové možné formy združenia pre tých žurnalistov, „ktorí chcú zostať v spoločenstve s Katolíckou cirkvou“. Členov UCIPu list oceňuje za ich „dobrú službu“, ktorú vykonali v minulom roku. Vatikán vyzval žurnalistov a mediálnych pracovníkov, aby sa naďalej zasadzovali za hlásanie kresťanského posolstva vo svete médií.

V katolíckom cirkevnom práve sa stanovuje, že každé verejné cirkevné združenie na medzinárodnej a celocirkevnej úrovni, ktoré chce pôsobiť v mene Cirkvi, sa smie nazývať „katolíckym“ iba so súhlasom Svätého stolca. Štatúty takéhoto združenia musia zodpovedať ustanoveniam kánonického práva. –zg-

USA: Arcibiskup Chaput preložený do Filadelfie

 

Filadelfia, Pennsylvania, 19.7.2011 (Zenit) 014 526 – Arcibiskupa Devneru Charlesa Chaputa (66) Svätý Otec preložil do Filadelfie, kde prevezme úrad po kardinálovi Justinovi Rigalim, ktorý odchádza na zaslúžený odpočinok.  Vymenovanie arcibiskupa Charlesa Chaputa, prvého domorodého amerického arcibiskupa, oznámil  Vatikán 19. júla. Filadelfská arcidiecéza má 1,5 milióna katolíkov, o ktorých sa pastoračne stará asi 1000 kňazov a viac ako 3000 rehoľníkov.

Arcibiskup Chaput sa narodil 26.9.1944. Je členom indiánskeho kmeňa „Prarie Band Potawatomi“. V r. 1965 vstúpil do rehole kapucínov. Štúdiá z filozofie a teológie absolvoval v  Hermane (Pennsylvánia) a vo Washingtone, kde v r. 1970 dosiahol stupeň Master z náboženskej výchovy. V r. 1971 to bol Master v teológii na Univerzite v San Franciscu.

Za biskupa bol vysvätený vo veku 43 rokov pre Rapid City, Južná Dakota. Do Denveru bol menovaný v r. 1997.

Arcibiskupa Chaputa považujú za muža, ktorý má dôveru pápeža a v USA ho niektorí zaraďujú ako zástancu tzv. „affirmative orthodoxy“ (afirmatívnej pravovernosti). V r. 2009 po škandále okolo zakladateľa Kristových legionárov Marciala Maciela Degollada, pápež Benedikt XVI. ho menoval za jedného z vizitátorov. Bol poverencom za USA a Kanadu, kde legionári mali vtedy 24 domov, 130 kňazov a 260 bohoslovcov. Od r. 2006 pôsobil aj ako vizitátor v austrálskej Diecéze Toowoomba.

„Neviem, prečo ma sem Svätý Otec poslal,“ povedal arcibiskup na tlačovej konferencii vo Filadelfii. „Ale ja dôverujem jeho srdcu a ja verím v jeho úsudok. Poznám biskupov, ktorí by boli vhodnejší ako ja, alebo talentovanejší, alebo viac spojení s minulosťou Filadelfie. Ale rozhodne sľubujem, že … nijaký biskup sa nebude horlivejšie usilovať pomáhať osobám zraneným hriechmi minulosti, alebo tvrdšie pracovať a povzbudzovať našich kňazov a obnovovať srdcia nášho ľudu,“ dodal arcibiskup.

Cirkev vo Filadelfii bojuje s výsledkami správy „grand jury“ z februára, ktorá uviedla, že 37 kňazov čeliacich vierohodnému obvineniu zo sexuálneho zneužívania, je stále v aktívnej službe. Kardinál Rigali suspendoval dve desiatky z nich a poveril nezávislého vyšetrovateľa, aby potvrdil tieto obvinenia.

V interview s Johnom Allenom z časopisu „National Catholic Reporter“, arcibiskup Chaput sa vyjadril, že by rád viedol cirkev rovnakým smerom, akým by ju viedol sv. František:  „naspäť k vernému príklonu k evanjeliu, bez kompromisov, za každých okolností a v každej dobe“. „Chcem kráčať smerom objavovania náuky a tradície Cirkvi vrátane náuky Druhého vatikánskeho koncilu, čo je najjasnejším a najdôležitejším výrazom prítomnosti Ducha Svätého v Cirkvi mojej doby,“ dodal arcibiskup. Hovoril tiež o nasledovaní vedenia pápeža a o „povinnosti a zodpovednosti“ biskupov „zdieľať naše pohľady a skúsenosti so Svätým Otcom, pretože on vydáva dôležité rozhodnutia pre Cirkev“.  –zg-

Nemecko: ‚My neznesväcujeme priestor chrámu‘

Mníchov, 19.7.2011 (kath.net) 014 525 – „My neznesväcujeme tento priestor,“ tvrdí mestský farár Rainer Mária Schließler, zatiaľ čo dáva interview pred oltárnymi schodmi pri stole s pivom (foto). „Dokonca aj veľké dómy boli vždy aj priestory, kde sa ľudia len tak zdržiavali,“ vyhlásil farár mníchovskej Farnosti sv. Maximiliána žurnalistovi a s chuťou si občas dá aj dobrý hlt piva. Interview žurnalistu Christophera Griebela s farárom Schießlerom vzniklo v rámci série interview mníchovskej televízie „Stammtisch. Jetzt red´n mia“ (Stammtisch. Teraz hovoríme my.)

Rozdiel medzi ruchom nacvičujúceho zboru a posedením pri pive a praclíkoch pri pivárskom stole farár uznať nechce. „Veď Najsvätejšia Oltárna sviatosť bola predsa na čas interview odnesená z vlastného priestoru chrámu a uchovaná v druhom svätostánku. Veď nikto si nepostaví pivo na oltár, ani pri rannom agapé, ktoré sa často organizuje pred kostolom po nedeľnej svätej omši. Každý vie, ako sa má správať, aj keď život má svoje miesto aj tu,“ tým si je tento katolícky farár istý … „Cirkev sa musí venovať ľuďom, potom sa nájdu pravdy. Pretože ´náboženstvo´ je niečo, čo vzniká v dialógu.“

Na Božie Telo „prichádzame s kúskom chleba“, vyhlasuje farár malej skupinke ďalej. Kostolník, jeho pomocník, (vlastne študent medicíny), mladý miništrant a mladá miništrantka nenachádzajú dôvod svojmu farárovi odporovať. „Sme klubom starajúcim sa o domovinu,“ vyhlasuje Schießler na konci interview s poukazom na katolícke zvyky na Božie Telo. –zg-

Kardinál Llovera: Musíme slúžiť pravde

 

Vatikán, 19.7.2011 (kat.net/CC) 014 524 – Kardinál Antonio Cañizares Llovera napomína žurnalistov, aby slúžili pravde. Prefekt Kongregácie pre bohoslužby a disciplínu sviatostí vysvetlil, že „nie je ľahké denne slovom slúžiť ľudstvu“, pretože slová poukazujú na „pravdu vecí“ a sú posvätné. Posvätné si však „vyžaduje lásku a rešpekt a vylučuje manipuláciu“. Ten, čo ukazuje pravdu , musí pripustiť, aby bol sám vedený pravdou“. Žurnalista je „obhajcom pravdy, ale nie znetvorenej pravdy“.

Kardinál Llovera tiež poukázal na „nedostatok ba chýbanie pravdy“, na to, že sa pravda zapudzuje, pretože v súčasnosti „musí slúžiť našim vlastným cieľom namiesto toho, aby sme my slúžili jej. Pretože realita sa manipuluje, aby slúžila rôznym záujmom a mocným“.

„Úplnú objektivitu síce naozaj ťažko dosahujeme, ale nie je ťažké po nej siahať,“ dodal kardinál s poukazom na citát pápeža Jána Pavla II.: „Všetci, ktorí majú profesionálne do činenia s komunikáciou, zvlášť tí, ktorí vyznávajú kresťanskú vieru, nájdu v Ježišovi Kristovi, svedkovi pravdy, … svetlo a vedenie pre svoje konanie a pre svoju službu,“ zdôraznil bývalý  arcibiskup Toleda. –zg-

 

Pápežov brat Georg uverejňuje memoáre

Mníchov, 19.7.2011 (kath.net) 014 523 – Brat pápeža Benedikta XVI.  Georg Ratzinger uverejnil spomienky na svoj život. V rozhovore so spisovateľom a historikom Michaelom Hesemannom otvorene rozpráva aj o súkromnom živote svojho brata. Veď je jasné, že nikto nepozná dnešného pápeža lepšie ako on. Spoločne boli vysvätení za kňazov, dodnes trávia spolu dovolenku a takmer denne si telefonujú. Georg Ratzinger otvorene rozpráva o súkromnom živote hlavy Katolíckej cirkvi: ako ešte ako dieťa našiel cestu ku viere, ako rodina prekonala zmätky vojny, prečo v Jozefovi rástla túžba slúžiť Cirkvi a ako táto túžba nakoniec viedla v r. 2005 k jeho zvoleniu za pápeža. Dojímavý a autentický portrét a súčasne aj pohnuté svedectvo o hlbokom súrodeneckom vzťahu. Kniha je doplnená bohatým obrazovým materiálom a vyjde v septembri. –zg-

 

Knihu si možno objednať už teraz na adrese:   buch@kath.net

Hesemann, Michael/Georg Ratzinger – Mein Bruder, der Papst. 256 str., 40 obr.

ISBN: 978-3-7766-2678-0   Cena: 20,90 Euro

USA: Kapucínsky kláštor budhistickým centrom

 

New York, 19.7.2011 (kath.net) 014 522 – „Garrison Institute“ v New Yorku sa stal „Budhistickým centrom“, ktoré sa nachádza v budovách bývalého kapucínskeho kláštora. Ešte stále zdobia steny kríže, ale veľká zlatá socha Budhu už symbolizuje nové určenie bývalého kláštora, ako informovala agentúra Catholic Culture.

Vedúci budhistickí predstavitelia z celého USA sa sem schádzajú na svoje podujatia. Jedným z troch duchovných vodcov centra je dokonca katolícky kňaz: 88-ročný trapista Thomas Keating. Tento trapista, ktorý bol opátom v rokoch 1961 až 1982 v Opátstve sv. Jozefa v Spenceri, v štáte Massachusetts, je jedným zo smerodajných učiteľov meditácie – tzv. „Centering Prayer“ – meditácie jedného slova – ktorá vznikla z kombinácie kresťanských a budhistických meditačných metód. –zg-

Islam vysvetlený pre kresťanov

Eggersriet, 18.7.2011 (kath.net) 014 521 – Leo Tanner v najnovšej knihe „Islam pre kresťanov“ jasnou rečou vysvetľuje vznik, dejiny a náboženskú prax islamu, pritom poukazuje na spoločné znaky a rozdiely medzi oboma náboženstvami.

Knihu charakterizujú tri línie: úcta a rešpekt voči moslimom, cez dialóg a rozhovory až po misie a hlásanie evanjelia. Najdôležitejšie kresťanské hlasy (napr. Karola de Foucaulda, sv. Jozefíny Bakhity) ako aj svedectvá viery neznámych konvertitov z islamu na kresťanstvo chcú viesť od zneistených reakcií až po diferencované svedectvo viery.

Pri rozhovoroch s moslimami sú potrebné znalosti o pozadí náboženstva, aby bolo možné posúdiť, prečo nemožno postavenie Mohameda v islame v nijakom prípade zrovnávať s postavením Ježiša Krista v kresťanstve a prečo sa Korán v islame hodnotí vyššie ako Biblia v kresťanstve, pretože „pre moslimov“ je „Korán asi to, čo je pre kresťanov sám Ježiš Kristus“. To však musíme vedieť, ak chceme s moslimami viesť konštruktívny dialóg.

Leo Tanner je katolícky kňaz a autor viacerých kníh a kurzov o viere. –zg-

Posledný list Habsburga adresovaný Fare Brandýs pri Prahe

 

Praha, 17.7.2011 (kath.net/KAP) 014 520 – Posledný list, ktorý Otto von Habsburg nadiktoval, boli slová vďaky fare a mestu Brandýs – Stará Boleslav pri Prahe, ako napísali české noviny v nedeľu v súvislosti s účasťou arcibiskupa Dominika Duku a ministra zahraničných vecí Karla Schwarzenberga na zádušnej svätej omši vo Viedni. Ďakovný list napísal Otto von Habsburg v máji a poďakoval sa v ňom za pozvanie na slávnostné uloženie relikvií v Pamätnej kaplnke cisára Karola v mariánskom pútnickom chráme v Starej Boleslave. Slávnosť 1. mája v mariánskej svätyni, ktorú pred 2 rokmi o. i. navštívil aj pápež Benedikt XVI.,  viedol arcibiskup Fernand Franck z Luxemburgu, predseda „Modlitbovej ligy cisára Karola za pokoj národov“.

Pápež Benedikt XVI. slávil 28. septembra 2009 v Starej Boleslave slávnostnú svätú omšu na lúke pri Labe, prakticky oproti bývalému zámku cisára Karola I. Mestská rada Brandýsa – Starej Boleslave si ctí pamiatku posledného rakúskeho cisára, ktorého v r. 2004 blahorečil pápež Ján Pavol II. Každoročne v októbri sa na zámku Brandýs usporiadava veľké sympózium o histórii Habsburgovcov.

Obe osobnosti panovníkov Brandýsa – Starej Boleslave, ktoré si cirkev uctieva -přemyslovské knieža Václav (908 – ca.935) a habsburský cisár Karol I. (1887-1922) – sú dokonca príbuzní cez jagelonskú princeznú Annu, ako zdôraznil historik a brandýsky mestský radca pre kultúru Milan Novák. Na dvoch sympóziách na zámku Brandýs – 2006 a 2008 – sa zúčastnil aj  Otto von Habsburg.

Hovorí sa, že Karol ako veliteľ regimentu v Brandýse umiestnených Siebenerských dragúnov  v rokoch 1908 až 1912 strávil v meste na Labe „najšťastnejšie obdobie svojho života“, ako povedal M. Novák: „V tomto takmer čisto českom meste si vyvinul aj svoje sympatie pre český národ.“ Veď v Brandýsi neskorší cisár začal aj svoj manželský a rodinný život, keď sa v r. 1911 oženil s Zitou von Bourbon-Parma.

Brandýs a Stará Boleslav boli spojené do dvojmesta po r. 1918. Obe polovice dnes spája jeden starý a jeden nový most cez Labe. Zámok cisára Karola skonfiškoval československý štát v r. 1919 spolu so všetkými ostatnými habsburskými majetkami. Dnes je zámok vlastníctvom mesta. –zg-

 

*   *   *   *   *   *   *   *   *   *

Sv. Michal archanjel, bráň nás v boji, buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla. Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc. A ty, knieža nebeských zástupov, Božou mocou zažeň do pekla satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

Nekonečný Bože, ty obdivuhodne určuješ úlohy anjelom i ľuďom.  Prosíme ťa, pošli svojich anjelov, ktorí ti ustavične slúžia v nebi, aby nás ochraňovali v pozemskom živote.  Skrze nášho Pána Ježiša Krista, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov. Amen.  Svätý archanjel Rafael oroduj za nás! (Rímsky misál)

Modlitba za Svätého Otca

Pane, prameň všetkého dobra a všetkej pravdy, daj nášmu pastierovi Benediktovi ducha múdrosti a rozumu, sily a pravého rozlišovania. On verne vedie stádo, ktoré si mu zveril, a preto ako nástupca sv. Petra nech buduje tvoju Cirkev ako sviatosť jednoty pre celé ľudské pokolenie. Nech ho Pán chráni, nech mu dá život, nech ho požehnáva na tejto zemi a nech ho nevydá do rúk jeho nepriateľov.