Benedikt XVI. nesúhlasí s „reformami“

331

 

Pápež kritizoval rakúskych odporcov celibátu Iniciatíva rakúskych duchovných vyzýva na širokú reformu cirkvi vrátane zrušenia celibátu a zrovnoprávnenia žien.
VATIKÁN. Pápež Benedikt XVI. vo štvrtok opäť jednoznačne odmietol úvahy o zrušení celibátu u rímskokatolíckych kňazov.
Kritikov povinnej sexuálnej zdržanlivosti vzťahujúcej sa na duchovných zároveň označil za „neposlušných“.
Pontif sa na pravidelnej homílii na zelený štvrtok vyjadril aj ku kontroverznému zákazu vykonávania kňazského povolania v prípade žien.
Benedikt reagoval na takzvanú Kňazskú iniciatívu (Pffarer Initiative), ktorá vznikla v roku 2006 na popud skupiny rakúskych katolíckych kňazov.
Tí v nej vyzývajú na širokú reformu cirkvi týkajúcej sa viacerých oblastí vrátane zrušenia celibátu a zrovnoprávnenia žien.
Pôvodne len niekoľkočlenný úzky okruh viedenských duchovných sa v nasledujúcich rokoch rozrástol už na niekoľko stoviek signatárov. Súčasná hlava cirkvi však ich myšlienky odmieta.
„Ako Ján Pavol II. neodvolateľne vyhlásil, katolícka cirkev na to od Pána nedostala povolenie,“ vyhlásil Benedikt v narážke na užšie začlenenie žien do cirkevných štruktúr.
„Je neposlušnosť spôsob, ako obnoviť cirkev?“ položil si rečnícku otázku pápež.
Otázka celibátu katolícku cirkev už dlhšie rozdeľuje. Jej moderné krídlo argumentuje, že povinný celibát je neprirodzený a okrem iného môže byť jednou z príčin sexuálnych škandálov v radoch kléru.
Zástancovia zrušenia povinného celibátu upozorňujú, že v celom prvom tisícročí nášho letopočtu sa celibát od kňazov nevyžadoval, a až následne ho zaviedlo vtedajšie vedenie cirkvi.
Zástancovia celibátu oponujú, že kňaz by mal venovať pôsobeniu v cirkvi celý svoj čas a energiu, čo by nebolo možné, ak by mal rodinu.

Čítajte viac:http://www.sme.sk/c/6328302/papez-kritizoval-rakuskych-odporcov-celibatu.html#ixzz1rFfS67mB