PÁPEŽ BENEDIKT XVI.: PRIPRAVTE SA NA MUČENÍCTVO

423

Aktuality AZN 15. 07. 2010
Pápež Benedikt XVI. vyzval portugalských kresťanov čeliť „pluralite hodnotových systémov a etických postojov“ spojených so sekularizáciou, aby sa držali „jadra“ svojej viery. Pápež tiež naznačil, že by mali očakávať protiútoky. Vyzval kresťanov, aby sa pripravili na „radikálnu voľbu mučeníctva.“

Benedikt uvítal oddelenie cirkvi od štátu pre “otvorenie novej éry slobody pre cirkev,” ale tiež varoval, žeetický pluralizmus môže zasievať zmätok o “ľudskom zmysle života”, a taktiež vysadí úlohu viery na okraj spoločnosti.

Napriek tomu v komentároch z pápežského lietadla Benedikt prízvukoval dôležitosť dialógu so sekulárnou kultúrou.

“Výskyt sekularizácie je niečo normálne, ale oddelenie kultu od života, oddelenie sekularizmu a viery je neobvyklý a musí byť prekonaný,” povedal Benedikt. “Najväčšia výzva je pre tie dve sa stretnúť a objaviť svoju ozajstnú identitu…toto, ako som povedal, je úloha pre Európu a ľudská nutnosť naších časov.”

Celkový Benediktov postoj tvárou v tvár sekularizmu v úvodný deň svojej 4-dňovej otočky v Portugalsku sa zdal akoverzia vyhlásenia zo starého Ríma, “ak chcete mier, pripravte sa na boj.” Benediktova rada pre veriacich na ceste v sekulárnom svete bola “snažte sa o dialóg, ale pripravte sa na mučeníctvo.”