Chcem byť verná

 

Vážená redakcia časopisu M ROSA!

Chcela by som Vám poďakovať za časopis, ktorý pre nás veriacich vydávate. Ten Váš časopis je ako maják na rozbúrenom mori, je pre nás majákom v dnešnej ťažkej dobe.

 

Chcela by som Vás poprosiť o uverejnenie brožúrky s modlitbami, ktorú vám posielam, Plameň lásky Nepoškvrneného Srdca.  Posielam Vám aj Litánie k Duchu Svätému.Chcela by som tým poslúžiť Panne Márii a Ježišovi, lebo som im veľmi vďačná za milosť obrátenia, ktorú mi dali a viem, že Panna Mária mi ju od Boha vyprosila a naučila ma modliť sa svätý ruženec.

 

Celé roky som žila

ako neveriaca v tme, hoci som si myslela, že Boh existuje, ale to  bolo všetko. Žila som v hriechu a neuvedomovala som si, aké veľké zlo je pre nás hriech. Už chápem Ježišove slová, ktoré povedal ľuďom, keď visel na kríži: „Neplačte nado mnou, ale plačte nad sebou a nad svojimi deťmi.“ On zomrel za nás hriešnych, aby nás zachránil. Uvedomila som si, že som hriešna. Od svojho 27. roku som sa stala veriacou (mám 38) a do konca života chcem byť verná Pánu Bohu, Pánu Ježišovi a Panne Márii.

 

Vo viere a s Božou pomocou

chcem vychovávať aj svojich päť detí, ktoré mi Boh požehnal a za ktoré mu ďakujem. Nemyslela som si, že budem mať deti, lebo  som nemohla otehotnieť. Boh mi ich požehnal dokonca päť.

Keď som čakala tretie a štvrté dieťa (dvojičky chlapca a dievča) a o päť rokov neskôr piate dieťa, diabol veľmi zúril, kládol mi prekážky, nechcel, aby sa tie deti narodili. Vtedy som už bola veriacou. Boh mi však pomáhal po zdravotnej stránke, aj po duchovnej. Nemala som žiadne komplikácie a do nemocnice som išla až v deň pôrodu.      

Dvojičky sa narodili veľké,

chlapec vážil 3,45 kg a dievča 2,86 kg. Chvála Bohu, mala som normálny pôrod bez komplikácií, hoci sa mi počas tehotenstva po celej nohe urobila hrubá kŕčová žila.

Po pár dňoch po príchode domov z pôrodnice som nemohla asi tri noci poriadne spať. V spánku som cítila, že ma niečo alebo niekto dusí. Nič sa mi nesnívalo. Cítila som, že nemôžem dobre dýchať, hoci cez deň som nemala žiadne zdravotné problémy, ani som nebola nachladnutá.

Keď som sa v noci na to zobudila, nevidela som nikoho.  Keď som sa vyspovedala, zmizlo to dusenie v noci, aj ten strach. Neskôr som si uvedomila, že to bol diabol.

 

Počas piateho tehotenstva,

keď sa to blízka rodina dozvedela, nahovárali ma na potrat. Hovorili mi: „V dnešnej dobe mať päť detí?“ V rodine som nemala duchovnú oporu, len s Božou pomocou a pomocou Panny Márie som to zvládala. Bola som aj tri mesiace bez peňazí, pretože manžel, ktorý pracuje v Čechách, nedostal výplatu. Ale dobrý Boh nám pomohol.

Jeden kňaz mi raz pri spovedi ponúkol pomoc, aj keď som nepýtala.Tak som mohla zaplatiť nájom za tri mesiace.  

 

Vďaka Bohu,

pôrod som mala bez komplikácií, chlapec sa narodil zdravý, veľký, vážil 4,50 kg. Narodil sa 7. októbra na sviatok Ružencovej Panny Márie. Pred krstom mi mama poradila, aby mal krstné meno Mário. Myslím si, že tak chcela Panna Mária. Dnes máme z neho radosť, súrodenci sa mu tešia a tešia sa mu i tí, ktorí ma nahovárali na potrat.

Boh sa o nás hriešnych veľmi stará, vie čo potrebujeme. Dnes nám pri piatich deťoch po finančnej stránke viac vychádza ako keď sme mali dve deti. Môžem povedať tak, ako povedal sv. Pavol: „Naučil som sa vystačiť s tým, čo mám.“

* * * * * * *

Ďakujem Pánu Bohu za všetko, za milosť obrátenia, ktorú mne hriešnej dal a dúfam, že ju raz dá aj môjmu neveriacemu manželovi, môjmu bratovi a sestre. Ďakujem aj matičke Božej za jej pomoc a materinskú starostlivosť o nás.

Vaša čitateľka Nataša S., Snina

Ilustračné foto: (a)


 

Dvadsiate výročie smrti hudobníka - disidenta prof. Anton Seleckého

Zásluha pre Nebo

Máj, mesiac kvetov, začína svoju nežnú vládu. V tomto čase na pod hradom Matúša Čáka v Trenčíne rozvíjajú kvety čerešní v známom sade, do ktorého vedie cesta od farského kostola Narodenia Panny Márie. V jeho výklenku stojí, týčiac sa nad mestom, lurdská socha Nepoškvrneného Počatia.

 V tomto máji uplynie 20-te výročie smrti človeka, ktorý v tomto kostole prežil  svoje radosti i kríže. Hudobný skladateľ a regenschori prof. Anton Selecký. Koľkokrát zaznela v tomto kostole jeho Ave Mária? To vie už len čas, a Ona sama, strážiaca všetky naše modlitby a spomienky.

Prof. Anton Selecký, pred rokom 1948 kultúrny dôverník trenčianskeho okresu, sa narodil 2. júna 1909 v Novom Meste nad Váhom. V roku 1934 ukončil  Hudobnú a dramatickú akadémiu v Bratislave. Od roku 1937 účinkoval v Trenčíne, kde viedol cirkevný zbor, usporadúval figurálne sv. Omše a venoval sa tvorbe.  Okrem cirkevných skladieb  (Tantum ergo, Ave Mária, Anjel Pána a i.)  skladal aj svetské diela, z ktorých najznámejšou sa stala opereta Čarovný ker., a  komponoval aj národné piesne (Mŕtvy Andrej Hlinka, k sviatku Slovenska a i.).

Po problémoch s komunistickými úradmi odchádza spolu s rodinou do Bratislavy, kde účinkuje ako zborista Slovenskej filharmónie  a regenschori Dómu sv. Martina. Tu spolu so synmi  Pavlom  ako dirigentom usporadúva figurálne sv. omše najznámejších klasikov. Táto činnosť za komunistického režimu bola tiež ostro sledovaná. Pri zákaze jedného koncertu na jar 1985 dostáva prof. Anton Selecký srdcový kolaps a 15. mája 1985 zomiera. Syn Pavol, dirigrent SND pokračoval v otcovom snažení až do novembra 1989, keď sa zdalo, že už nič nebude brániť rozvoju cirkevnej hudby z Dóme sv. Martina. Pavol Selecký svoje nádeje vkladal aj do obnoveného  cirkevno - hudobného spolku „Kirchemusicverein“.  Bohužiaľ, dnes Dóm sv. Martina svojím počtom veriacich, ako aj hudobnou činnosťou pripomína chrám v sfére nezáujmu. Koncerty, ktoré sa tu konali najmä na Vianoce a Veľkú Noc,  utíchli. Syn Peter tu dnes hráva ako „dedič“ organu na prázdnom chóre. Seleckí to predsa nemôžu mať v žiadnom režime jednoduché. Veríme, že táto skutočnosť je len dočasná, a že Dóm sv. Martina sa rozozvučí tónmi hudby, ktorá nenašla ocenenia, ale  ktorá do neho právom patrí.  Dôležité je však iba jedno. Hodnotenie Božie,  zásluha pre Nebo.

Preto prosíme touto cestou aj vás, milí naši čitatelia, o spomienku a modlitbu za prof. Antona Seleckého, ktorý skromne žil, skromne odišiel a  taký aj zostáva v srdciach tých, ktorí ho mali radi.  

Dominik Orlovský

máj 2005
rubriky/články:
Do vašej pozornosti  
Misia Vládkyne sveta  
Misia Nepoškvrnenej Čistoty  
Misia Kráľovnej pokoja  
Misia Kráľovnej pomoci  
Život a smrť Karola Wojtylu  
Výročie  
Zaujalo nás / Aktuálny sviatok  
Slovo mladých  
Svedectvo / Spomienka   
Napísali ste nám  
Krátke správy / Rôzne