Poďme do Šaštína!

 

 

Keď sme sa  15. februára  2003 v počte asi 1000 demonštrantov presúvali okolo amerického veľvyslanectva na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, mal so zmiešané pocity.

 

O niekoľko metrov ďalej pri Národnom divadle sme pred 15 rokmi manifestovali za občianske a náboženské slobody. Vtedy z hotela Carlton pozerala na zásah svojej moci vtedajšia komunistická vládna špička. Keď som správu o sviečkovej akcii šiel povedať redaktorovi Hlasu Ameriky Jolyonovi Neagelemu,  ani v naväčšom sne by som nepredpokladal, že o 15 rokov neskôr, už v demokracii, budem opäť demonštrovať, tentoraz pred budovou americkej ambasády, ktorá pred 15 rokmi zívala prázdnotou.

A opäť to bol nie veľký zástup, boli to však tí, ktorí sa nebáli ani neváhali prejaviť svoje presvedčenie. Dva obrazy akoby dvoch celkom iných epoch. Na jednom námestí, v celkom krátkom čase za sebou. A tak sedím a rozmýšľam nad tým, od koho a akú slobodu to očakávame, o aké práva to bojujeme. A predsa ide stále o to isté. Bohužiaľ, zdá sa, že sa nevieme poučiť, že tvrdohlavo sa snažíme dosiahnuť svoje ideály v ľudských merítkach.

Pri pochode sa pri mne zastavila jedna známa pútnička so slovami: „Poďme ku Sedembolestnej Panne Márii! Pretože iba Ona môže pre náš národ aj pre svet  niečo urobiť. My tu nezmôžeme nič!“

Milé sestry a bratia, ja viem a vidím, že ste už unavení a vyčerpaní. Že ste stále viac a viac zavalení starosťou o blízkych, ktorí upadajú do hriechu i nevery. Že každý nesie kríž, ktorý sa už zdá byť priťažký. Ešte však nie sme na vrchole Kalvárie. Preto nám dnes skutočne môže pomôcť iba Ona, Sedembolestná, ktorá kráčala spolu so svojim Synom na vrchol jeho pozemskej cesty. Ona kráča aj s nami. Podme skutočne ku Nej a zložme u Nej svoje kríže a bolesti, svoju únavu aj svoju biedu. Tam, pod Krížom, kde aj Ona dostala svoju dejinnú úlohu byť Matkou nás všetkých, môžeme naplniť poslanie, ktoré nám denne zveruje - spolu s Ňou byť spoluvykupiteľmi a spoluzáchrancami duší.

Bohužiaľ, tento svet už nezachráni žiadna diplomacia, ani protestné pochody. Iba modlitba a obeta, a práve na takom pútnickom mieste Slovenska, kde sídli naša Patrónka. Na pútnickom mieste, ktoré sa zdá byť také opustené, akou bola Ona pri nohách svojho Ukrižovaného Syna na Kalvárii. Dnes máme možnosť stáť práve tam aj my. Máme možnosť byť Jánmi a Máriami Magdalénami. Máme príležitosť  potešiť Máriino prebodnuté Sedembolestné Srdce.

Preto za naše združenie o.z. Magnificat  všetkým pútnikom navrhujem - obráťme svoje autobusy na Šaštín! Podme ku nohám našej opustenej Matky!

 Slovensko, zobuď sa! Tvoja Vojvodkyňa je Sedembolestná!

Anton SELECKÝ


 
marec 2003
ďalšie články:
Záhadný 11. september  
Kto prináša pokoj  
Satanova doktrína  
Marcové zore nádejí  
Snežienky v srdci  
Najsilnejšie svedectvo  
Poďme do Šaštína  
Dobrý Harry Potter?  
Našou nádejou je iba Boh  
Polovica pravdy  
Ruženec je zbraň