Kto prináša pokoj

 

Vážený pán Selecký!

Bola som nemilo prekvapená, keď som našla v náboženskom časopise politickú podpisovú akciu, veď Národná rada SR hlasovala za vstup do NATO, ale nie za vojnu.Aj ja sama som proti vojne, a keby také niečo bolo, tak bez všetkého sa podpíšem. Ale toto ma rozhorčilo, veď tým medzi ľuďmi vyvolávate rozbroje a nezhody. Dokonca ste sa spojili s ľuďmi, ktorí Vás za totality prenasledovali. A to už vôbec neviem pochopiť.Doteraz som vždy volila KDH a aj som bola členkou, ale ma pobúrilo, že bývalý Váš spolutrpiteľ také niečo dokáže. Jeho meno neuvádzam, veď viete, o koho ide.Váš časopis odoberám roky a veľmi sa mi páči, hoci ho niektorí ľudia zatracujú, že nemáte povolenie zo strany Cirkvi. Ja som Vás obhajovala, ale toto som nečakala. Mám svoje roky a prežila som všeličo, ale takéto sklamanie, ani neviem, ako to nazvať. Skúste to priviesť na pravú mieru - mimo politiky, tak sa upokojím. Iste  neuverejníte tento môj názor, ale ak áno, bola by som veľmi rada.

Nech sa Vám darí! A čo chcete dať na papier, to si dobre rozmyslite, aby ľudia neboli pobúrení. Prajem Vám požehnaný rok 2003!

T. Z., Bratislava

 

P. S. Pán redaktor, prečo ste nedali tlačivo na podpisovú akciu pre Marianku, veď sa to vedelo ešte pred rokom? Bola by som to podpísala všetkými desiatimi a boli by podpísali aj moji známi. Vás nezaujíma, ako to s tým bude ďalej? Ste verejný činiteľ, môžete pre to niečo spraviť. Verím, že sa za to zasadíte v najbližšom čase!

 

Milá pani Terézia, ďakujem Vám za Váš list. Myslím, že ste tlmočili pocity viacerých našich čitateľov. Chápem, že ste sklamaná z takzvanej „politiky“, aj to, že sa Vám vidí  azda nevhodné spájať duchovné otázky s problémami, ktoré Vy považujete  za  politické. Medzi veriacimi často narážam na tento problém. Dovoľte aspoň malé vysvetlenie. Najskôr však niekoľko faktov: 

Národná rada ešte neodhlasovala vstup do NATO. Je pravda, že nás tam pozývajú a vládne strany sú za. Táto otázka sa však dotýka nás všetkých, každého jedného občana. Povedzme, že po štyroch rokoch príde iná vláda a tá bude proti NATO, pretože  sa zbadáme, čo vlastne členstvo v NATO znamená... Vtedy budete  chcieť z NATO vystúpiť? A poviete, že Vy osobne ste to neodsúhlasili, ale že to odsúhlasil parlament? Vtedy sa však už  zrejme nebude dať nič urobiť.

Referendum ponúka každému občanovi  možnosť osobného rozhodnutia, ako  aj zodpovednosť za stav, ktorý sa ho  bytostne dotýka. Nemyslím si, že by táto možnosť vyvolávala rozbroje. My sme za túto možnosť bojovali už za komunizmu aj s mojím „spolutrpiteľom“, ako ste nazvali Jana Čarnogurského. Ako viete, on ako advokát obhajoval viacero prípadov práve prenasledovania katolíckych aktivistov, v roku 1980 v súdnom procese aj mňa samého.

Komunisti nás vtedy volali „nepriateľmi socializmu“ - teda nás spájali s politikou. Aj známa sviečková manifestácia, ako sa isto pamätáte, bola za náboženskú a občiansku slobodu. Socializmus vytlačil veriacich do úzkeho „geta“ práve zo spoločenského a politického života. Vo Sv. písme je napísané: „Vy ste soľou zeme, vy ste svetlom sveta.“ To platí pre náš vnútorný, ale aj spoločenský život. Je našou povinnosťou vyjadrovať sa a zapájať do vecí, ktoré sa síce volajú „politika“, ale v ktorých sa rozhoduje o tom, či Božie prikázania budú akceptované, alebo nie - a my sme povinní evanjelium vnášať aj do sekulárneho sveta. Týka sa to predovšetkým aj tzv. potratového zákona. Na druhej strane, samozrejme diskutabilné, ako sa kresťania ako politici prejavujú. Pre mňa osobne je politik kresťanom vtedy, ak neuhne z právd evanjelia kvôli iným záujmom.

Píšete, že sa spájame s tými, ktorí nás prenasledovali. To je argument tých, ktorým sa naša iniciatíva nepáči. Pretože tu nikto nikomu za 13 rokov slobody nevytýkal, že sa „spája s komunistami“,   ktorých nájdete na Slovensku vo všetkých sférach a na všetkých úrovniach!  Nehovoriac o tom, že Vatikán nedávno vyznamenal prezidenta Rudolfa Schustera, bývalého nomenklatúrneho komunistu.

Asi Vás prekvapí, keď napíšem, že v Hnutí za občiansku slobodu, v ktorom sme boli za socializmu, boli aj vyznávači reverenda Moona! Dokonca sa zúčastnili „sviečkovej“!  Alebo že som osobne inštruoval Svedkov Jehovových, ako sa majú správať pri výsluchoch na ŠtB! A dnes bojujeme proti nim!   A asi by Vás nemenej prekvapilo aj to, že s niektorými  kresťanskými disidentmi dnes nemáme okrem spomienok inú spoločnú reč...

Koleso dejín sa neúprosne točí, ako aj sito, ktoré osieva ľudí. Pozrite, nás sem prišla zjednotiť samotná Patrónka Slovenska, Panna Mária. A pozrite sa na výsledok. Poviete, že aj Ona prišla „vyvolávať rozbroje a nezhody“? Ona sama povedala, „Nebuďte ako tí, čo vidia a predsa sú slepí, ako tí, čo počujú, a predsa sú hluchí!“ Všetci naliehavo v tomto hluku doby potrebujeme pokoj. Pokoj, ktorý nám Ona sama ponúka v Medžugorí už vyše 20 rokov. A pokoj – to je aj postavenie sa proti vojne a všetkým paktom, ktoré sú vždy hrozbou vojny proti niekomu. A iba tak môžeme naplniť Kristove slová „Blahoslavení tvorcovia pokoja“ a „svoj pokoj vám zanechávam, svoj pokoj Vám dávam, nie ako svet vám dáva, vám ja dávam...“

 

P. S. Podpisová akcia za Marianku už prebehla, je to v právnom konaní. Ale ak chcete, môžete zbierať podpisy na tento úmysel a poslať ich na adresu: Rímskokatolícky farský úrad 900 33 Marianka, Bratislava – vidiek. Podpisový hárok má mať v záhlaví účel akcie - „Podpisová akcia za záchranu Svätého údolia v Bratislave“ -Marianke, a pod ním celé meno, plnú adresu a vlastnoručný podpis podpisovateľa..      Anton SELECKÝ

Ilustračné foto: (a)

 
marec 2003
ďalšie články:
Záhadný 11. september  
Kto prináša pokoj  
Satanova doktrína  
Marcové zore nádejí  
Snežienky v srdci  
Najsilnejšie svedectvo  
Poďme do Šaštína  
Dobrý Harry Potter?  
Našou nádejou je iba Boh  
Polovica pravdy  
Ruženec je zbraň