Imprimatur pre Mela Gibsona  Pápež videl „Umučenie“

Pápež Ján Pavol II. si pozrel film Mela Gibsona The Passion of the Christ a bol ním dojatý.

Agentúre Reuters to potvrdil zdroj priamo z Vatikánu. Podľa citovaného zdroja pápež videl film so svojím tajomníkom, arcibiskupom Stanisłavom Dziwiszom, ktorému údajne povedal: „Je to tak, ako to bolo.“ Tým myslel, že príbeh o posledných hodinách Ježiša je vykreslený autenticky.

The Passion of the Christ je zatiaľ najambicióznejším režisérskym projektom herca Mela Gibsona. Film, ktorý opisuje posledných dvanásť hodín pozemského života Ježiša Krista, bude mať oficiálnu premiéru vo februári 2004. V uplynulých dňoch ho však premietali vybraným cirkevným hodnostárom. Katolícky tábor, iné kresťanské cirkvi a znalci Nového zákona ho  zatiaľ  prijímajú pozitívne, kým prvé protesty zazneli od niektorých zástupcov židovskej obce. Podľa nich film bude podnecovať novú vlnu antisemitizmu, pretože z neho vyplýva, že za Ježišovu smrť sú do značnej miery zodpovední Židia.

Hlavnú postavu stvárnil americký herec Jim Caviezel, Máriu Magdalénu hrá Talianka Monika Belluciová. Vo filme sa hovorí iba po latinsky a aramejsky, bez anglických titulkov.  

(ČTK)


Bol som na kríži

Jim Caviezel o filme „Umučenie“

V novembrovom vydaní „Our Sunday Vizitor“ spomína Jim Caviezel, predstaviteľ Ježiša vo filme „Umučenie Krista“, na natáčanie filmu. Bol to jeho najhlbší náboženský zážitok a súčasne jeho vlastná „krížová cesta“.

- Čo sa ti najviac páčilo na role tvojho Majstra a Pána?

Jim Caviezel: Na jednej strane som sa cítil poctený, na druhej strane som sa často pýtal: „Prečo si si vybral takého hriešnika, ako som ja? Odvtedy, čo ma vybrali, som sa snažil, aby som bol stále vďačný. Ľudia môžu asi len ťažko pochopiť, že v tejto role nebol ani jeden okamih, keď som sa cítil pohodlne. Ani jediný. Hrať túto úlohu boli pre mňa muky.

- Čo si cítil, keď si myslel na to, že sa musíš v myšlienkach tak vcítiť do Kristovho myslenia, ako to hovorí sv. Pavol?

Jim Caviezel: Moja modlitba bola táto: Jediný dôvod, pre ktorý to všetko robím, je obrátenie sveta. Neprajem si, aby ľudia videli mňa, ale aby videli Ježiša. Za to sa modlím. A ustavične som sa modlil ruženec, aby ma naša Pani priviedla k svojmu Synovi. Nikto, a to myslím úplne vážne, nikto doposiaľ nevidel takýto príbeh umučenia. Je to ten najautentickejší obraz umučenia, aký existuje. A najmenej dve miliardy ľudí tento film uvidia. Nikto z nás ho nerobil pre peniaze, ale z lásky. Ja sám som zaň nedostal vôbec nič, Mel takisto. Každý obetoval  svoj  čas  a  robil  to  z  lásky.

- Mal si niekedy pochybnosti, či tento film zvládneš?

Jim Caviezel: Nie. Tento film by som musel urobiť, aj keby bol môj posledný. Keď ma Mel Gibson navštívil a rozprával mi o filme, spýtal som sa ho: „Ty chceš, aby som predstavoval Ježiša, že?“ A on mi odpovedal: „Áno.“ Na druhý deň mi volal a snažil sa mi to vyhovoriť. Spýtal som sa ho: „Mel, ako to, že sa ma pokúšaš vyradiť z tejto príležitosti?“ A on mi povedal: „Mohlo by to znamenať koniec tvojej kariéry. Mohlo by to znamenať koniec kariéry nás oboch. Musíš pochopiť, čo tým sledujem.“ A ja som mu povedal: „Pozri sa, vec sa má takto: Každý z nás je povolaný k tomu, aby niesol svoj kríž. Keď svoj kríž nenesieš, jeho váha ťa privalí. Moja posledná odpoveď je áno.“ A tak sa stalo.

- Bola rola Ježiša skutočne „nepohodlná“?

Jim Caviezel: Keby sme točili všetko v štúdiu a nie na horách, nebol by som tak trpel. Ale keby som nebol tak trpel, nemohol by si vidieť predstavenie na kríži. Musel som zažiť pocit, že umieram na kríži.

- Skutočne si sa na kríži cítil tak, ako keby si umieral?

Jim Caviezel: Áno, skutočne. Na kríži som bol celkom stuhnutý. Moje ruky nemali svoju silu, celkom nekontrolovane som sa triasol. Keď ma mali na kríži, pravidelne sa vracala bolesť, ktorú som cítil v bedrách. Keď som niesol kríž, boli moje ramená takmer vykĺbené. Dvakrát som bol zasiahnutý ranami biča, a bili ma často. Nemohol som kríž nechať spadnúť, pretože bol príliš ťažký. Nebol čas vydýchnuť si. Keď sme posledný deň natáčania filmovali horskú kázeň, zasiahol ma blesk. Ľudia vykríkli, kožu som mal ako zuhoľnatenú. Všetci tí, ktorí boli priamymi svedkami natáčania, mi potom rozprávali, že žiadny blesk nevideli, videli iba mňa obklopeného jasným svetlom.

Celý čas natáčania bol skutočne veľkým náboženským zážitkom... Pred natáčaním som povedal Melovi: Každý deň musíme ísť na svätú omšu. Kým natočíme tento kríž a tento film, musím prijať Eucharistiu.“ Niekedy som chodil denne na spoveď. Niekto mi kedysi povedal, že najťažšími hriechmi sú hriechy opomenuté. Nemilujem dostatočne, preto táto veta platí presne o mne. Modlili sme sa ruženec. Všetky pozostatky svätých, o ktoré som požiadal som dostal. Okrem dvoch relikvií z Kristovho kríža boli mojimi stálymi sprievodcami sv. František  z  Assisi,  sv.  Mária  Gorettiová, sv. Anton Paduánsky, sv. otec Pio z Pietrelciny a tiež Anna Katarína Emmerichová.  

Prevzaté zo ZATL

Ilustračné foto: (a)

február 2004
rubriky/články:
Na linke M - Rosy  
Do vašej pozornosti  
Správy z hory Zvir  
K pripravovanej premiére  
Don Gobbi / pripomíname si  
Misia kráľovnej pokoja  
Pobožnosť / na zamyslenie  
Posolstvá pre nevidiacu II. časť  
Slovo mladých / pýtate sa  
Ohlas - Vladimír Sokňa  
Zo života svätých  
Aktuálne z ČR / oznamy / správy