Najnovšie      Staršie správy z: 9.-11. apríla '03

 4. apríla 2003      3. apríla 2003     2. apríla 2003    

Vojna v Iraku - Aktuality zo Sýrie

Neprehľadná situácia v Iraku pokračuje

11.  apríla 2003, o pol druhej rano

TV Abu Dhabi, Hasim Barra, dopisovateľ. z Basry:

Členovia irackej opozície sa nevedia dohodnúť, koho dať na post prezidenta.Boja sa Saddáma, ktorý ešte žije.

Aziz Al Tali, Filadelfia - predseda organ. 500 000 irac. utečencov v USA:

Saddám skoro v každom dome urobil zle.

Prosím iracky národ , aby mal trpezlivosť s  vojakmi, kým oni vyviniem tlak na americkú vládu,aby dodržala slovo, že prišla oslobodit Irak a nie obsadiť ako kolóniu.

 

10. apríla 2003,  TV Abu Dhabi

Mohamad Al Abbasi, redaktor  Abu Dhabi v Istanbule:

Izrael odporučil Kurdom ,aby obsadili   Kirkuk a zničili všetky zápisy a doklady o pozemkoch a osobné doklady občanov.( pozn.T.N. takýto ťah urobili aj v Palestine )

Turecko dalo ultimátum 24 hod. Kurdom, aby Kirkuk opustili,  lebo prídu s vojskom do Kurdistanu.

 

 Redaktor  Abir (TV Abu Dhabi) ktory bol 3 dni väznenýy s ostatnými kolegami v hoteli Palestina.

Cela skupina svorne vypovedá ze to bol úmyselny útok USA na TV stanice Abu Dhabi a Al Džazíra. Ich autá boli dostatočne označené veľkými názvami  .


10.apríla 2003

Priamych vysielaní je už minimum. Väčšinou prebiehajú diskusie okolo vojny a terajšej situácie. Každý považuje situáciu v Bagdade za zvláštnu. To skutočne nikto nečakal, alebo ešte bude prekvapenie? Predpokladá sa, že Saddám je v severnej časti mesta. Ľudia vydrancovali všetky štátne budovy a ministerstvá okrem budovy ropného priemyslu ! Tú obkľúčili americké tanky a strážia ju. Na uliciach sa predávajú pokradnuté veci, napr. dostať kúpiť ruské samopaly za 5 U$. Mnohí by chceli obsadiť post prezidenta, ale sa nemôžu dohodnúť ,takto ľahko môže prísť k občianskej vojne, čo by vyhovovalo USA, aby sa v Iraku dlhšie zdržali . USA  denne ťaží 800 000 barelov ropy.

Kurdi obsadzujú Kirkuk. Na severe i juhu Iraku pokračujú boje.

 

Z webstránky www.albawaba.com :

Samovražedný útok na amerických vojakov pri hoteli Palestína si vyžiadal najmenej 1 mŕtveho a 4 zranených vojakov.

V Bagdade okolo severnej časti Tigrisu boli prestrelky medzi americkými vojakmi a Saddámovými ľuďmi. Jeden mŕtvy a 13 zranených vojakov.

 

S pozdravom  T.N.


 

Exkluzívne!

Z vysielania správ arabských  TV staníc pre Magnificat Slovakia

(od našej sýrskej dopisovateľky) zo dňa 9. apríla 2003

 bez redakčnej úpravy

    

18,45 hod. Al Džazíra, reportér Maher Abdala;

V Bagdade na námesti Ferduz pri hoteli Palestína spojenecké vojská zhodili sochu Saddáma. Ľudia sú nadšení, volajú na slávu, skáču po soche a udierajú na ňu topánkami.

 

21,00 hod. TV Al Manar,Libanon, reportérka Farah Nuredin:

Nikto nevie, kde je Saddám. Condoleeza Rice nie náhodou bola v Moskve a strieľanie na ruského veľvyslanca tiež nebolo náhodou,lebo Američania vedia, že veľyslanec bol Saddámov priateľ a asi vzal jeho tajný archív do Moskvy. Vrátil sa späť do mesta Faluzi údajne kvôli raneným, ale o tom sa pochybuje.V Moskve sa asi  niečo chystalo!

Pravdepodobne existuje dohoda medzi Saddámovcami a USA, že vojská vôjdu do mesta bez boja a tie pustia Saddámovcov z mesta. Preto bol národ nahnevaný v uliciach mesta,lebo ich Saddámovci oklamali, predali Bagdad aj národ, aby zostali nažive.

Národ má zmiešané pocity,je veselý aj nahnevaný. Na jednej strane klamstvo, na druhej cítia voľnost,že sa zbavili diktátora.

V Basre, Umm Kasar i ďaľších  mestách sa ešte bojuje  - už 20 dní,a Bagdadu sa zmocnili za noc! Z tejto skutočnosti  sú všetky arabské národy šokované.

Čo sa tu vlastne stalo?    Čas ukáže pravdu.

 

22,00 hod. TV LBC ,rozhovor :

Cher Al Din Hasen, politik-publicista:

Ja som Iračan z Basry. Saddám ešte žije,presvedčil som sa, ešte má 11 diviízii a vojna sa ešte neskončila, bojujú proti spojeneckým vojskám. Prišiel som z Londýna do Bejrútu.  Neviem, kto  ešte žije z mojej rodiny v Bagdade a v Mosuli, ale viem, že americká propaganda  klame. Pravdou je ,že prišli ako kolonizátori a iracký národ je proti tomu.

Ľudia ich nevítali s kvetmi a ani nebudú.

Bagdad ma 5-6 mil. obyvateľov a šírku v priemere asi 50km. Je zvláštne,  kam odrazu zmizli všetci irackí vojaci? Nikde sa nestrieľa, je ticho. Budúce dni nám prinesú odpoveď.

 

S pozdravom

T.N.

 


  8.4.2003 

 Tarek Ajub, reportér z TV  Al Džazíra zomrel zasiahnutý americkou guľkou z lietadla, ktore ostreľovalo hotel Palestína v Bagdade. Stalo sa to počas priameho prenosu. Patril medzi obľúbených a šikovných reportérov.Denno-denne sme sa s ním stretávali na obrazovke  TV Al Džazíra.

Druhou obeťou  bol reportér z agentúry Reuters.

 Jeden z niekoľkých zranených novinárov z hotela Palestína.

 

 

Malý Ali zostal sám so starou mamou.Všetkých 15 členov rodiny zasiahla raketa.

Grécki lekári, ktorí odchádzali z bagdadskej nemocnice povedali, že v nemocniciach nemajú anestetiká a amputácie sa robia pri plnom vedomí!

                                            Tania Numanová, Sýria (podľa www.albawaba.com)