Vojna v Iraku - 

Aktuality zo Sýrie

   

 

     Najnovšie     Staršie správy z: 9.-11. apríla '03

       4. apríla 2003    3. apríla 2003    2. apríla 2003    

 

V piatok 4.apríla  iracká televízia (satelitné vysielanie) pripravila pre divákov prekvapenie. Vo večernom spravodajstve ukazovala prezidenta Saddáma Husseina v uliciach Bagdadu. Navštívil niekoľko štvrtí, presvedčil sa o škodách spôsobených vojnou. Všade ho ľudia vítali, a vyvolávali mu na slávu. Prezident mal  so sebou len minimálnu ochranku.


Z vysielania katarskej televízie Al Džazíra

4.apríl 2003 , 3,00hod.

Zo satelitnej stanice Abu Dhabi vypovedá ich redaktor, že všetky rakety a vôbec  všetka munícia  spojencov je  “vylepšená” ochudobneným uránom. Denno-denne sú ostreľované nemocnice, domy, školy, obchody, bazáry so zeleninou a ovocím,kostoly, televízia…

Dnes dostalo zásah pakistanské veľvyslanectvo i s bytom veľvyslanca.Veľvyslanec so slzami v očiach ukazoval skazu, ktorú zanechali asi ” pomýlene “ rakety spojeneckých vojsk. Bagdad je bez elektriny.

V Basre zaútočili na kresťanskú  štvrť. Zničili historický kostol. Na stene bol nepoškodený obraz Božského Srdca , poškodené obrazy krížovej cesty, a z obrazu Panny Márie (oblečenej v čiernom)  chýbala asi jedna štvrtina. Patriarcha ortodoxnej  Cirkvi Ignacius IV. Hazin dnes povedal, že poslali list do Washingtonu  - protestantskej cirkvi, do ktorej patril Bush. Odpoveď znela, že Bush k nim už dlhšie  nechodí, navštevuje údajne nejakú sektu...

Z Betlehemu prišlo oznámenie, ze Bush má zakazaný vstup do chrámu Narodenia Pána.

                                                                                   Tania Numanová, Sýria

 

 

Vojna v Iraku

 

Georg Bush mal “videnie”?

 

niektoré simultánne tlmočené najnovšie správy (bez jazykovej úpravy)

katarskej televízie Al-Džazíra od našej sýrskej dopisovateľky Tanji Numan.

 

Sýria sa obáva o národy celého sveta, lebo Bush nepočúva a nevšíma si nikoho, a seje semeno nenávisti medzi  Američanov,  Arabov  a európske národy.

Basar Assad(sýrsky.prezident) ” Bush môže začať vojnu ,ale nikto nemôže vedieť, kedy skončí. Má veľa moderných zbraní i veľkú vojenskú silu,môže vyhrať vojensky, ale nie diplomaticky. My nie sme proti americkému národu, ale sme na strane  irackého ľudu.”

 

Gorbačov (v týchto dňoch bol v Bejrúte) sa vyjadril:”Sýria chráni mier, lebo Hafíz Assad ( zosnulý prezident.) sľúbil, že Sýria nebude strieľať na  Golanských výšinách, kým nezačne Izrael, pretože dodrží  dohodu s OSN a Izraelom z roku 1974.

V tomto pokracuje aj súčasný prezident Basar Assad.”

Ďalej povedal, ze Bush urobil veľkú chybu,lebo počúvol svojich poradcov(Rumsfeld, ,Tenet,Dick Chenney.),okrem toho aj  Ariela Sharona. Bush  nikdy nedržal  v ruke  pušku a nevie, čo je to vojna. “ Ja mu hovorim- povedal  Gorbačov- viesť vojnu, to nie je riadenie hospodárstva.”

Condoleezza Rice: ” Budeme dlho v Iraku a nepotrebujeme súhlas OSN ani nikoho druhého.”

Gorbačov: Američania Irak rozdelili medzi americké koncerny, aby previedli obnovu Iraku, tak určite tam budú dlho...”

Kuvajtsku a iracku naftu predaju USA za  nimi určené ceny, z toho odpočítajú, čo ich stála vojna a ak ešte niečo zvýši, vyjde aj na obnovu Iraku.

USA dovolí európskym štátom ,aby poskytli Iraku pomoc,ale s povolením Condolleeze Riceovej, Rumsfelda,D.Cheney,C.Powela …

 

Bush povedal: Vo sne som videl Boha a ten mi povedal, ze robím dobrú robotu a pomôže mi. Preto  vojnu vyhráme.” Bush sa zrejme  považuje za proroka.

Na to reagoval G. AlAridi ( minister inform. Libanonu): Čo sníval Bush, hneď vedia všetci ľudia na svete, aj to , čo chce USA. Žijeme v spravodajskej vojne,nikto nevie, aká je pravda, ale najbližšie k pravde je iracké spravodajstvo.

Napríklad Američania  hovoria, že obsadili Bagdadské letisko a obkľúčili mesto, zabili 2500 Iračanov a majú okolo letiska 7 000 vojakov. Cez deň idú novinari na letisko s M.S.Sahafim a vidia 10  zhorených amerických tankov,  aj 20 mŕtvych vojakov. Chodia po letisku a nevedia najst  tých 7000 Američanov. Každú noc nad Bagdadom padá “raketový dážď” , aj krabicové bomby. Ráno spočítajú mŕtvych, pochovajú ich  a každý ide za svojou prácou.Telefonické  spojenie nefunguje, len 30% mesta má elektrinu. Nemocnice su preplnené ranenými. Dňa 4 apríla 2003 bol klubový zapas vo futbale. Na druhy den  ihrisko zbombardovali.

 

 

6.4.2003 

Dnes cestoval ruský veľvyslanec do Damašku. Po čase sa objavilo za konvojom obrnené vozidlo USA a nad nimi vrtuľník  Apache, ktorý začal na konvoj strieľať. Ruský novinár, ktorý bol medzi nimi, odfotografoval lietadlo a všetko, čo videl. Na otázku, prečo USA strieľali, odpovedal generál Bucks, že o ničom nevedia, ale že  prípad prešetria.

Konvoju nakoniec pomohli Beduíni  a odprevadili ho až po sýrske hranice.

V to isté ráno bolo v Bagdade ostreľované ruské a afgánske veľvyslanectvo.

 

Keď sa pozeráme na amerických vojakov, čo zajali Iračanov, pripomínajú nám izraelských vojakov. Tak isto sa správaju k väzňom. Na hlavu im natiahnu sáčky(aj igelitové), ruky stiahnu plastickou páskou ako  baliky. Sáču ich a bijú. Niekedy  takto zviažu aj ženy.

 

7.4.2003  18,45 hod.

Priame zábery od novinára z Abu Dhabi. Po prudkom bombardovaní Bagdadu vošli do mesta štyri tanky. Okamžite boli 2 zničené, druhe 2 ustúpili.

19,15 hod.

Bagdad-(novin. Abu Dhabi)- prišlo 8 tankov k hotelu Al Rashid,vojaci nikoho nevideli , tak nastúpili  výsadkári a všetci sa  v prázdnom hoteli zhromaždili. Irackí vojaci následne všetkých  zlikvidovali (200 spojencov).

 

 

Boh nás ochraňuj od vojny. Drahá Mama, prikry nás svojim plášťom.

Všetci svätí -  orodujte za nás!

 

T.Numanova

Sýria

foto: Jon Mills - Pool / AP