Vojna v Iraku - 

Aktuality zo Sýrie

   

 

    Najnovšie     Staršie správy z: 9.-11. apríla '03

       4. apríla 2003     3. apríla 2003    2. apríla 2003   

 

 

Z irackej vojny

 

Simultánne  pretlmočenie z programu vysielania (31. marca 2003)

katarskej televízie Al Džazíra

(od našej dopisovateľky Tanji Numanovej)

 

 

Milá M Rosa!

Dnes som viac sledovala správy, píšem len tie najzaujímavejšie,  ako som ich stihla zapísať. Amerika má v pláne použiť malé atómove bomby.

 

 

Úryvok z rozhovoru Blixa a Rumsfelda

 (šéfa inšpektorov OSN v Iraku a ministra obrany USA)

 

Blix: Teraz vidím, že vojnu chcete kvôli nafte a nezaujíma vás Saddám ani mier.

       My sme všetko prehľadali a nenašli sme chemické ani atómové zbrane.

 

Rumsfeld:Ale môžu byť v nejakom starom dome alebo sklade..

 

Blix: Keď to tak presne vieš, nebojíš sa, že pri raketovom útoku môžu zasiahnuť naše rakety tieto miesta? Čo na to povie národ,veď sú tam naši vojaci?

 

Rumsfeld.:? Naši vojaci maju kompletnú výstroj proti atómovým  a chemickým zbraniam.

 

Blix: A prečo irackí nemôžu mať?

 

Rumsfeld: Teraz sme asi 50 km od Bagdadu……(zahovára Rumsfeld)

 

 

Americký .dôstojník medzi novinármi:Našli sme a bombardovali sklad zbraní.

Novinár: To je samozrejmé, každá krajina ma sklad zbrani.

Iný novinár:Máte 300 novinárov v Kuvajte a ani jeden nemá presné informácie.

               Vždy prevraciate, čo Irak ohlási , až keď predložia fotografie  ako dôkaz, poviete, no áno, asi to tak je, musíme si to zistiť.

Novinár.:Máte vojakov v Jordánsku?

Dôstojník.: Nie ,nemáme.

O chvíľu iný novinár:Akých irackých ľudí ste chytili v Jordánsku?

Dôstojník .:Sú to banditi,ktorych poslal Saddám,aby dali jed do vody našim vojakom.

Novinár.:Pred chvíľou ste povedali, že nemáte vojakov v Jordánsku.

Dôstojník:To su diplomati.

 

 

Sýrsky.prezident .Assad:USA su najsilnejším štátom, ktorý stráži mier len pre seba a ostatné národy na celom svete sú jeho sluhovia. Americká vláda  - to sú najlepší filmoví herci , hrajúci  poker v kovbojkách. Nevadí im ,čo robia ich vojaci,hlavne aby vyhrali .Vedia hrať len karty a nerozmýšľajú.

Majú 1 veľkú silu-vojenskú.

Irak ma 5 síl: prírodu s podnebím, púšť, národ s jedlom a zásobami, vojsko, partizánov,  ochotných položit svoj život. USA si nenaplánovali správne časove ani materiálne svoju vojnu. Ponáhľali sa bezhlavo za víťazstvom a dali sa zlákať do rašelinísk a púšte.

 

19-00 sýrskeho času:

Novinár z TV Al  Džazíra:

Al Halle( asi 140 km od Bagdadu) bola bombardovaná celý deň.Na vlastné oči som  videl izraelské rakety,niektoré nevybuchnuté (stovky mŕtvych detí a žien,žiadni muži,v tom čase boli v mešite na modlitbách ).

Vidíme priame zábery z nemocnice, desiatky zranených ľudí,  dostali ďaľši zásah v nemocnici.

Po skončení náletu deti pokračujú vo  futbale.

Pekár z Bagdadu: Ráno som šiel do práce, keď som sa vrátil domov, nenašiel som byt ,ani rodičov,  ani ženu a 3 deti. Nemám už nikoho. Som ochotny ísť  do samovražedného útoku.

 

19,20 hod. Priame zábery z Basry:

Desiatky svetelných bômb padajú na Basru. Má byť priama reportáž. Novinári si rýchlo obliekajú vesty a prilby, na niekoľko minút sa preruší zvukové  spojenie.O pár minút sa všetko znova opakuje.

 

Novinár (Peter Fask),ktory mal minule reportáž, a ukazoval,že má dôkazy, že ide o americké a izraelské rakety,bol prepustený zo zamestnania. Okamžite ho prijala britská spavodajská služba, mali zaujem o jeho dôkazy, filmy a fotografie.

 

Saudsko-arabský minister zahraničných vecí Saud Al Faisal odkázal Saddámovi,aby odišiel z Iraku,a aby tak prestala vojna.

Odpovedal viceprezident Taha Jasir Ramadan:Ty si malá jašterička a celá tvoja rodina čistí topánky Bushovi a celej Amerike.Ty si velmi malý, ako si dovoľuješ radiť Saddámovi  Hussajnovi? On je nielen prezident Iraku,ale už veliteľ všetkých slobodných národov na celom svete.

 

Vracajúci sa vojaci už nechcú viac bojovať a prosia Busha, aby dal príkaz na návrat všetkých vojakov z rašeliniska, aby nebolo viac mŕtvych, lebo bude ešte horšie.

 

Abdul Zabbar Kobeisi( prezid. vlasten.org.v zahraničí) pred vojnou bol proti Saddámovi,teraz, keď uvidel “oslobodenie” po americky, povedal, že nielen USA je ich vrah,ale všetci,čo Američanom  pomáhajú:

Saudská Arábia,Jordánsko,Katar,Kuwait,Egypt

a aj tí, ktori dajú k dispozícii zem,vzduch a vody pre USA.

( no čo Slovensko, kde sa zaradíš?)

 

 

20,00 sýrskeho  času:

 Posolstvo  irackého prezidenta prečítal minister spravodlivosti  M.S.Sahhafi.Vyzval iracký národ, aby sa nebál, že všetky slobodné národy sú s ním, aj všetci mohamedáni, aj kresťania. Prikazuje zabiť každého Američana na irackej pôde, lebo každého jedného Američana počítaju za vraha, netreba veľa rozmýšľať, kvôli čomu je tu. “Oni nás neprišli oslobodiť, ale okradnúť!. Nedoprajte im odpočinok..!

 

Vyhladovaní vojaci sa zmocnili v Basre zásob občanov.

 

Ronald Hugen ( Červeny kríž), hovorí, že v nemocniciach  75% zranených sú deti, ostatné sú ženy.Keď ponúkol ČK pomoc, povedali mu irackí lekári, že sú pripravení ,zatiaľ nič nepotrebujú, majú všetko potrebné,  o pomoc sa obrátia, ak to bude nehytnutné...

 

Verme, ze zasvätenie sa Iraku Panne Márii pomôže a vojna sa nerozšírii do druhých krajín.Pomáhajme im aj my s našimi modlitbami. Nech nás všetkých ochraňuje naša Nebeská Veliteľka. Dôverujme Božiemu Milosrdenstvu.

 

foto: Thome Anderson / Corbis