Generál Gotovina voľný: Zľakla sa EÚ Chorvátov?

457


Generál Ante Gotovina, ktorý bol pôvodne odsúdený na 24 rokov väzenia ako vojnový zločinec, bol v Haagu spolu s generálom Mladenom Markačom zázračne oslobodený spod „viny“.

Čo sa to stalo? Ako je známe, EÚ sa pustila do „vykonávania spravodlivosti“  v tzv. balkánskej vojne vo veľkom, aj keď vieme, že na Balkáne sa vraždilo pod „dohľadom“ údajných mierových síl OSN. . Nič to však nemení na snahe EÚ dostať Balkán do svojich krážov. V júni 2011 vyhlásila Európska rada, že prijatie Chorvátska do EÚ je mimoriadne dôležité. Minulý rok sa totiž skončili prístupové rokovania o vstupe Chorvátska do EÚ, čo by sa malo stať 1. júna 2013.

Mohutný odpor Chorvátov, keď sa komplet celý národ modlil za svojich hrdinov – zrejme pohol Európsky súdny dvor k taktizovaniu. Ukazuje sa, že EÚ nebude riskovať so štátom, ktorý ešte len lákajú do pasce.  Chcú upokojiť situáciu, alebo sa niečo zmenilo?  Boja sa, že im Chorvátsko „ujde z lopaty“? Chcú opäť znepriateliť Chorvátov a Srbov? Nezatknú opäť prepustených generálov po 1. júni 2013,  keď „spadne klietka“? Čím určite prepustenie chorvátskych generálov nie je –  je „prehodnotenie“  Haagu  svojej nadnárodnej  uzuropovanej moci.  Uzatvárať celú vec je ešte predčasné. Necháme sa prekvapiť.                       Anton Selecký  

Z dennej tlače

 Záhřeb mohutně slaví, generál Gotovina je volný

Oslavy generála Gotoviny

Tisíce lidí slaví v Chorvatsku propuštění generála Anteho Gotoviny.Autor:

  • Soud v Haagu zrušil rozsudek nad chorvatským generálem Gotovinou, obviněným z válečných zločinů na Srbech.
  • Tisíce Chorvatů, pro něž je generál hrdinou, slaví v chorvatských městech.
  • Srbové jsou rozhořčeni. Soud prý ztratil veškerou důvěryhodnost.
 Haag – Mezinárodní trestní tribunál pro zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) pustil na svobodu bývalého chorvatského generála Ante Gotovinu. Odvolací soud zrušil předchozí rozsudek, podle kterého měl Chorvat strávit čtyřiadvacet let za mřížemi.

Proti Gotovinovi byl podle soudců z Haagu předložen nedostatek důkazů. Má být okamžitě propuštěn z vězení.

Sedmapadesátiletý Gotovina byl nejvýše postaveným chorvatským činitelem souzeným kvůli násilnostem během bojů v takzvané Srbské republice Krajina. Chorvatské síly z tohoto území vyhnaly srbské obyvatelstvo.

Jednalo se o operaci Oluja (Bouře) na začátku srpna 1995.

Generál Gotovina rozsudek vyslechl, aniž by projevil jakoukoliv radost…

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=763507