Cyklistická púť do Betlehema

992

V dňoch 25. júna 2010 – 9. augusta 2010 sa uskutočnila cyklistická púť do Betlehema. Začínali sme v Kežmarku 13. ročníkom modlitieb za počaté deti Slovenska. Sv. omše a pochody za život sme mali v mestách Kežmarok, Brezno, Banská Bystrica, Zvolen, Žiar nad Hronom, Handlová, Žilina, Považská Bystrica, Trenčín, Piešťany, Trnava, Bratislava. Pri nemocniciach sme sa modlili v mestách Poprad, Bojnice, Ilava. Táto akcia končila v Bratislave sv. omšou v kostole u Ladislava a po nej nasledoval pochod ku centru asistovanej reprodukcie.

Na druhý deň sme pokračovali na bicykloch na ďalekú púť do Svätej zeme. Prešli sme Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, kúsok Grécka, Turecko, Sýriu, Jordánsko a Izrael. Cesta bola veľmi náročná. Cez európske štáty sa nám šlo ľahko – už sme cestu poznali. Denne sme prešli okolo 140 km. V Turecku začali kopce. No najväčšie problémy sme mali v Sýrii a v Jordánsku, pretože na teploty a púšť, ktorá nás tam stretla, sme neboli zvyknutí. Prekvapila nás veľká dobrosrdečnosť obyvateľov Turecka a Sýrie. Kde mohli, tam nám pomohli. Ponúkali nás čajom, jedlom. Mnohokrát nás volali k sebe na nocľah. Navštívili sme aj ich mešity a boli sme prekvapení ich horlivosťou pri modlení.

Počas cesty sme mali mnoho defektov na bicykloch, ale vďaka anjelom strážcom nikomu sa nič nestalo. S vodou sme mali veľké problémy. Museli sme veľa denne vypiť a v ázijských krajinách je jej nedostatok. Hygiena sa niekedy obmedzila len na umytie zubov a tváre. Po dňoch, keď sme boli celí prepotení a slaní, sme o našich sprchách moli len snívať. Pili sme vodu aj závadnú, takže trápili nás aj infekcie. Cesta z Bratislavy do Izraela trvala 30 dní.

Hraničnú rieku Jordán sme prechádzali 1. augusta. Vo Svätej zemi sme navštívili Galilejské more, mesto Tiberias, Kánu Galilejskú, Nazaret, Jeruzalem, Betlehem a Tel Aviv. Palestína je veľmi kopcovitá krajina a v auguste na bicykloch sa tam veľmi zle pohybuje, pretože teploty dosahujú nad 40 °C. Akcie sa zúčastnilo 11 cyklistov a po Sýriu nás doprevádzalo vozidlo s dvoma šoférmi. Keď sme nasadali v Izraeli do lietadla, boli sme štastní, že sa nám akcia podarila, ale aj šťastní, že sa vraciame domov.

Ján Hudáček, Lendak, Tatranská 33, PSČ: 059 07, t. č.: 052/4596439