Bratislava – Košice: Pochody za život

550

Bratislava/Košice, 26. marca (TK KBS) – V Bratislave a Košiciach sa v nedeľu 25. marca konali pochody za život v súvislosti s vrcholiacim Dňom počatého dieťaťa. V Bratislave pochod zorganizovali po spomienke na 24. výročie sviečkovej manifestácie. V Košiciach sa pochodu podľa informácií od organizátorov z občianskeho združenia Deti sv. Alžbety zúčastnilo oko 1 500 ľudí. V Bratislave sa pochod takéhoto charakteru konal po prvýkrát a zúčastnilo sa ho vyše 500 prevažne mladých ľudí.

Bratislava

V Bratislave sa bezprostredne pred pochodom konala svätá omša v katedrále svätého Martina, ktorú celebroval bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský spolu so svojím pomocným biskupom Jozefom Haľkom a ďalšími kňazmi. Potom sa na Hviezdoslavovom námestí o 18.30 začal samotný pochod za život. Tichý pochod s transparentmi a sviečkami viedol z Hviezdoslavovho námestia ulicami Starého mesta cez Hlavné námestie na Bezručovu ulicu k pamätníku nenarodených pri Modrom kostolíku.

Pri pamätníku nenarodených sa prítomným krátko prihovorili arcibiskup Zvolenský, europoslankyňa Anna Záborská, Anna Kováčová, matka ôsmich detí a lekárka-psychiatrička a Michal Makovník, otec mladej rodiny. Pochod účastníci zakončili minútou ticha. „Cieľom pochodu bolo pripomenúť spoločnosti, že sme ľuďmi od počatia, že každá ľudská bytosť má prirodzené právo na život. Zámerom bolo aj mobilizovať spoločnosť k pomoci matkám a rodinám, aby sa každé počaté dieťa mohlo narodiť. Ň

Zvolili sme symboliku tichého pochodu, aby sme sa pripodobnili počatým deťom, ktoré sa nemôžu samé ozvať za svoje práva.“ – vysvetlil ciele pochodu výkonný riaditeľ Fóra života Marek Michalčík.

Pochod za život v Bratislave zorganizovalo občianske združenie Fórum života v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií a ďalšími organizáciami.

Vývoj dieťaťa pred narodením

http://www.ohdae-soo.com/film1/index.html

Košice

Stovky ľudí prišli podporiť nedeľný Pochod za život v Košiciach. Dóm sv. Alžbety naplnili veriaci rôznych vekových kategórií  Sv. omšu celebroval Mons. Bernard Bober.

Ten súčasne požehnal pamätník na počesť nenarodených detí, ktorý bude umiestnený na košickom cintoríne Rozália. Po ukončení bohoslužby sa sprievod vydal na tichý pochod centrom mesta.

 

Prvou zastávkou sprievodu bolo súsošie Imaculaty. Potom sa presunul pred budovu Ústavného súdu SR. Tam so svojím príhovorom vystúpil prezident organizácie Alfa z Maďarska Dr. Imre Téglásy. Poďakoval Slovákom za podporu podobných podujatí u nich doma a všetkým prítomným odkázal: “Maďari milujú slovenské počaté deti!”

“Často hovoríme o banálnych veciach veľkým krikom. Možno o takýchto veľkých veciach treba hovoriť opačným spôsobom,” uviedol na margo tichého pochodu košický arcibiskup Bernard Bober. „Týmto gestom chceme povedať, aby ľudia rozmýšľali. Lebo bez rozmýšľania nebudeme múdri a bez múdrosti a usporiadania si vecí v hlave a v srdci toho veľa nedosiahneme.

Môžeme byť technicky vyspelí, ale keď je porušovaná tá základná vec –právo na život, tak si myslím, že máme pred sebou chabú budúcnosť. Buďme zodpovední k vlastnému životu, aj k životu počatých,” uviedol B. Bober.


Modlitba Krížovej cesty a záverečné požehnanie ukončilo nedeľný Pochod za život v Košiciach. Pricestovali naň aj ľudia z Bardejova, Prešova, Sečoviec a ďalších miest a obcí. “Keďže Ježiš sám povedal, že ja som Cesta, Pravda a Život, tak ja si osobne myslím, že každý, kto je proti životu, je vlastne proti Kristovi.

A ak v našom štáte budeme proti životu, čiže proti Kristovi, taká civilizácia nemôže byť šťastná. Dnes sa skôr vyzdvihujú iné hodnoty, ktoré vedú k smrti a nie k životu,” uviedla mladá žena, ktorá sa so svojím transparetnom taktiež zapojila do podujatia, organizovaného občianskym združením Deti sv.Alžbety v spolupráci s Inštitútom rodiny a Fórom života.

Viac o organizátoroch je možné nájsť na ich internetových stránkach Fórum života: www.forumzivota.sk; Fórum kresťanských organizácií: www.fki.sk; Deti sv. Alžbety: www.detike.eu.

TK KBS informoval Marek Michalčík a Mária Čigášová