Aktuálne: Obama sa „vyklopil“ – schválil „manželstvá homo“ (a i.)

549


WASHINGTON – Volebná kampaň amerického prezidenta Baracka Obamu dnes zverejnila video, ktorým sa rýchlo snažila získať politické body po jeho oznámení o podpore manželstiev homosexuálnych párov.Video zároveň vyzvalo Obamovho republikánskeho súpera Mitta Romneyho, aby sa v tejto sociálnej otázke – veľmi rozdeľujúcej americkú spoločnosť – vrátil na pozíciu rešpektujúcu rovnosť ľudí.

Obama v stredu prekonal dlho komentovanú váhavosť a priamo podporil práva homosexuálnych párov zosobášiť sa. Stal sa tak prvým americkým prezidentom, ktorý sa takto verejne vyjadril počas svojho pôsobenia v úrade.

http://www.topky.sk/cl/11/1309900/Obamova-kampan-vsadza-na-jeho-podporu-homosexualnych-manzelstiev

Obama za homosexuálne „manželstvo“  – cirkev ohlasuje odpor

 Washington-New York, 10.5.2012 (kath.net) 015 231 – „Nemôžeme mlčať tvárou v tvár slovám a činom, ktoré podkopávajú inštitúciu manželstvo, základný kameň našej kultúry“. Týmito energickými slovami sa teraz vyjadril newyorský arcibiskup, kardinál  Timothy Dolan k „novej definícii manželstva“ amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten v stredu v interview pre „ABC-News“ doslova vyhlásil:

„Pre mňa osobne je dôležité kráčať vpredu a zdôrazňovať, že páry rovnakého pohlavia by sa mali smieť sobášiť.“ Podľa agentúry CNN to bolo prvé súhlasné vyjadrenie k homosexuálnemu „manželstvu“ úradujúceho prezidenta USA.

Kardinál Dolan, predseda Biskupskej konferencie USA, sa k tomu okamžite vyjadril v tlačovom vyhlásení:

„Dnešné vyjadrenia prezidenta Obamu k podpore novej definície manželstva sú mimoriadne smutné. Ľudia tejto krajiny, najmä naše deti, si zaslúžia niečo lepšie. Na nešťastie dnešné slová prezidenta Obamu nie sú prekvapujúce, pretože im predchádzali rôzne akcie jeho vlády, ktoré jedinečný význam manželstva poškodzujú alebo ignorujú.“

Kardinál potom vyhlásil, že sa bude naďalej denne za prezidenta modliť a bude v tom pokračovať, aby on a jeho vláda konali spravodlivo tým, že „zachovajú manželstvo ako zväzok muža a ženy a budú ho chrániť“.

Pripomenul aj svoj otvorený list prezidentovi USA z 20.10.2011, o tom, že katolícki biskupi sú v každom čase pripravení podporovať „každé pozitívne opatrenie, ktoré prezident a vláda podniknú, aby posilnili manželstvo a rodinu“. –zg-


Odvážna kandidátka na miss USA 2009 Carrie Prejeanová (miss Kalifornia) na provokatívnu otázku homosexuálneho člena poroty Pereza Hiltona, či schvaľuje homosexuálne manželstvá, odpovedala NIE.
Tým pádom prišla o korunu kráľovnej krásy. Okamžite ju „rozobrali“ všetky americké TV stanice, dokonca si ju zavolal aj slávny Larry King, kde čelila kritike natoľko, že napokon odmietla odpovedať na otázky.
To bolo pred tromi rokmi. Dnes, ak prejde zákon o homosexuálnych manželstvách do praxe, by krásnu a odvážnu veriacu Kalifornčanku očakávalo pravdepodobne väzenie…

 

Krízou otriasané Portugalsko škrtá sviatky – aj Božie Telo!

Lisabon, 09.05.2012 (KAP) 015 233 – Finančnou krízou vážne otriasané Portugalsko od roku 2013 škrtá 4 zo 14 sviatkov národných sviatkov. Okrem „Sviatku republiky“ 5. októbra a „Dňa nezávislosti“ 1. decembra budú musieť Portugalci na budúci rok pracovať aj na cirkevné sviatky – na „Božie Telo“ a „Všetkých svätých“.

Toto opatrenie sa predbežne vydáva na 5 rokov. Zrušenie sviatkov má Portugalsku pomôcť prekonať vážnu hospodársku a finančnú krízu, ako sa uvádza vo vyhlásení vlády. Vláda dúfa, že týmto opatrením lepšie naštartuje hospodárstvo.  Tomuto rozhodnutiu predchádzali v minulých týždňoch rokovania Vatikánu a predstaviteľov portugalskej vlády, pretože cirkevné sviatky sú od roku 2004 upravené aj v konkordáte.  Portugalská vláda podľa médií vyhlásila, že Vatikán sám rozhodol, ktoré sviatky možno zrušiť. –zg-

 

Benedikt XVI. : Aj v ťažkých okamihoch cítim podporu celej Cirkvi

Vatikán, 9.5.2012 (RV) 015 232 – Za príjemného slnečného počasia sa aj dnes na Námestí sv. Petra konala generálna audiencia so Svätým Otcom. Tisíce veriacich si tak mohlo vypočuť katechézu Benedikta XVI., v ktorej sa zameral na modlitbu Cirkvi, a to v súvislosti s uväznením a zázračným vyslobodením apoštola Petra:

Drahí bratia a sestry,

dnes by som sa rád zastavil pri poslednej udalosti zo života svätého Petra opísanej v Skutkoch apoštolov: bolo to jeho uväznenie na príkaz Herodesa Agrippu a vyslobodenie na zásah Pánovho anjela – v predvečer jeho procesu v Jeruzaleme (porov. Sk 12,1–17).
Toto rozprávanie znova podáva zmienku o modlitbe Cirkvi. Svätý Lukáš píše: „Petra teda strážili vo väzení. Ale Cirkev sa bez prestania modlila k Bohu za neho.“ (Sk 12,5). Potom, keď bol zázračne vyslobodený z väzenia, pri návšteve domu Márie, matky Jána, ktorý sa volá Marek, Písmo hovorí, že tam „boli mnohí zhromaždení a modlili sa“ (Sk 12, 12).

Medzi týmito dvoma dôležitými poznámkami, ktoré nám približujú postoj kresťanskej komunity vystavenej nebezpečenstvu a prenasledovaniu, je vyrozprávané Petrovo uväznenie a vyslobodenie, ktoré sa odohralo tej noci. Sila neprestajnej modlitby Cirkvi vystúpilak Bohu a Pánju vyslyšal: neslýchaným a neočakávaným spôsobom oslobodil Petra – tak, že mu poslal svojho anjela. …

Preklad: Martin Kramara

Celý príhovor:     http://www.radiovaticana.org/slo/Articolo.asp?c=586575

 

Biely dom už chce registrovať aj nenarodené deti

 Washington, 9.5.2012 (kath.net/LifeSiteNews.com) 015 230 – Biely dom vo Washingtone vyhlásením oznámil, že v budúcnosti sa musia registrovať aj nenarodení návštevníci. Tehotné ženy, ktoré sa ako turistky prihlásia na prehliadku sídla amerických prezidentov, musia menovite prihlásiť aj svoje nenarodené dieťa a uviesť, či je to chlapec alebo dievčatko. Po narodení musia túto informáciu prípadne skorigovať alebo dodatočne nahlásiť!

Hovorca Secret Service (tajných služieb) opatrenie odôvodňuje tým, že dieťa by sa mohlo narodiť medzi dobou zaregistrovania a prehliadkou a Biely dom sa tak môže lepšie pripraviť na rodičov, ktorí navštívia Biely dom s novorodeniatkom.

A prečo agentúra LifeSiteNews o tom podáva správu?

„Nuž je iróniou, že Obamova administrácia uznáva existenciu nenarodeného dieťatka za účelom bezpečnosti v Bielom dome, no nijako neuvádza, že by prezident Obama mal nejaký problém s tým, že v celom Dištrikte Columbia (spolkovom štáte s hlavným mestom Washington, pozn. red.) je potrat legálny až do narodenia dieťaťa!“ hovorí Douglas Johnson z organizácie „National Right to Life“ (Národné právo na život).

„Keby sa prezident chcel postarať o bezpečnosť dieťaťa aj mimo Bieleho domu, mal by podporiť návrh zákona, ktorý bude podaný 17. mája a ktorý by mal zakázať potrat aspoň po šiestom mesiaci.“ –zg-

 

Al-Káida:  Katolíci „plodná pôda“ pre konverzie na islam

Londýn, 8.5.2012 (kath.net)  015 229 – Člen Al Kaídy označil katolíkov ako „plodnú pôdu“ na konverzie, zvlášť „po veľkej zlosti na matku Cirkev následkom jej škandálov a spôsobu jej postupovania“. Informoval o tom „Catholic Herald“.

V liste Usamovi bin Ladínovi rodený Američan a konvertita na islam Adam Gadahn v januári 2011 konštatuje, že dokonca aj írsky národ, „ktorý bol najviac veriaci  v ateistickej Európe“, kráča smerom k ateizmu. Člen Al-Kaídy navrhuje ponúknuť Írsku islam.

Ako informuje „Catholic Herald“, tento list patril k dokumentom, ktoré sa po smrti Usamu bin Ladína v máji 2011 našli v jeho dome a ktoré vyhodnotilo „The Combating Terrorism Centre“ (Centrum boja proti terorizmu), súkromnej skupiny na americkej vojenskej akadémii Westpoint.

 Katolíci milší k moslimom ako protestanti a pravoslávni

 Katolíci sa s moslimami v súčasnosti stretávajú „s väčšími sympatiami a pochopením ako protestantskí a pravoslávni kresťania,“ citoval „Catholic Culture“ z listu Gadahna.

„Pozorujem aj jemné zaobchádzanie s moslimami, obvinenými z terorizmu írskym právnym systémom.“

A Gadahna ďalej píše:

„Nemôžem poprieť nepriateľstvo pápeža a iných cirkevných predstaviteľov voči islamu a moslimom – prečo nie, veď islam je najväčšou hrozbou pre pretrvanie ich moci najmä v Európe.“  -zg-

 

 

 

Obsadia slobodomurári aj  Pápežskú akadémiu pre život?

Englewood, 8.5.2012  (kath.net/KNA) 015 228 – V Pápežskej akadémii pre  život zjavne existujú napätia týkajúce sa „vedeckej línie“. Viacerí členovia grémia expertov žiadali odstúpenie predsedníctva po tom, čo na konferencii vo februári vystúpili rečníci s témou riešenia neplodnosti, ktorí nezastupovali katolícku morálnu náuku, ako oznámila americká katolícka tlačová služba CNA v utorok.

CNA citovala z listu rakúskeho filozofa Josepha Seiferta prezidentovi akadémie biskupovi Ignaciovi Carrascovi de Paula. Seifert nazval konferenciu 24. februára  «najčernejším dňom» v histórii akadémie. Vedenie nemá podľa neho inú voľbu ako odstúpiť. Pozvaním istých referentov vedecké fórum neplní svoje záväzky voči pravde a katolíckej náuke o živote. Podľa správy podujatie a najnovší kurz akadémie kritizovala lekárka Mercedes Wilsonová:

„Na konferencii sa hovorilo o umelom oplodnení a iných metódach, ktoré Katolícka cirkev zakazuje,“ povedala odborníčka na prirodzené plánovanie rodičovstva. „Prezentácia takýchto téz je aj urážkou pápeža Benedikt XVI., ktorý predpokladal, že vedenie Pápežskej akadémie pre život učí a chráni morálne a duchovné záujmy Cirkvi.“

Už v apríli nastal rozruch okolo konferencie akadémie o výskume kmeňových buniek. Konferenciu potom s odporujúcimi si odôvodneniami odvolali. Jedno hovorilo o nevhodných prednášajúcich a druhé o finančných problémoch.

Vedenie akadémie súčasne odmietlo každý vplyv aktivistov za ochranu života. Tieto osoby sa vraj netešia «nijakej vierohodnosti u Pápežskej akadémii pre život, ani u iných orgánov Svätého stolca». Konferencia sa mala konať 25. až 28. apríla vo Vatikáne. –zg-

 

Salafisti ťažko zranili dvoch policajtov 

Bonn, 7.5.2012 (kath.net/idea) 015 221 – Pri demonštrácii 5. mája v Bonne radikálni islamskí salafisti ťažko zranili dvoch policajtov bodnutiami nožov. Ľahko bolo zranených aj 27 ďalších policajtov. Podľa polície podozrivých z činu na mieste zatkli. Vyšetruje ich oddelenie vrážd. K násiliu došlo, keď viac ako 500 ľudí demonštrovalo proti asi 30 prívržencom pravicovej extrémistickej strany „Pro-NRW“, ktorá prezentovala karikatúry zamerané proti islamu. Salafisti odpovedali hádzaním kameňov. Podľa  polície došlo k zatknutiu vyše 100 osôb.

Minister vnútra Severného Porýnia – Westfálska Ralf Jäger (SPD) prívržencov „Pro-NRW“ obvinil, že násilníckych salafistov provokovali. Súčasne privítal, že väčšina moslimských demonštrantov zostala pokojná.

K akcii strany „Pro-NRW“ došlo už aj 1. mája v Solingene, kde sa tiež vyskytlo násilie.. Radikálni moslimovia tam zranili troch policajtov.

„Ešte nikdy som nezažil takú hlbokú nenávisť a také násilie!“  

Pri demonštrácii v Bonne bolo zranených 30 policajtov; 109 osôb zatkli. Veliteľa Klausa Kapellnera citujú médiá slovami: „Ešte nikdy som nezažil takú hlbokú nenávisť a také násilie!“  Obaja ťažko zranení policajti sú už mimo ohrozenia života. Tretieho 35-ročného už prepustili z nemocnice, jeho 30-ročných kolegov ešte ošetrujú.

(Správy zo servisu  ŽIVOT CIRKVI  (Agentúra Gabriela)

 

 

POZVÁNKA

NA MEDŽUGORSKÉ  STRETNUTIE NA

SLOVENSKU 

 

Drahí bratia a sestry,

zasielame Vam informacie o 2. modlitbovom stretnuti modlitbových skupín a tých pútnikov,ktorí svoje pozvanie k modlitbe prijali v Medžugorí.

Stretnutia sa zúčastni páter Marinko Sakota, OFM  z Medžugoria.

Plagáty si môžete stiahnuť na linku: http://www.maria.sk/sites/default/files/pictures/Plagat_A4-stretnutie_Medjugorje_2012-final_0.pdf

Organizačné pokyny ku stretnutiu nájdete na tomto linku: http://www.maria.sk/organiza%C4%8Dn%C3%A9-pokyny

Tesime sa na spolocne stretnutie pri modlitbe uz tuto sobotu, 12. 5. 2012, vo Visnovom pri Ziline.

Za organizatorov: Marta Uchalová

POZVÁNKA NA PÚŤ NA VELEHRAD

ZÁCHRANÁRI, alebo delfínom zlyhala navigácia?