Britov zbavia symbolov viery

Britský zamestnávatelia môžu dostať právo prepúšťať pracovníkov, ktorí nosia nátelný kríž zvrchu na odeve. Podľa mienky vlády by si kresťania nemali obliekať do práce viditeľné znaky príslušnosti k svojmu vierovyznaniu.

Túto pozíciu je Londýn pripravený obhajovať v Európskom súde pre ľudské práva. V britskej vláde podčiarkujú, že nosenie krížikov nie je povinnou požiadavkou na veriacich kresťanov. Uvedený zákaz je teda vecou  korporatívnej etikety a tzv. dress code (štýl pracovného odievania sa) a vôbec nie diskrimináciou podľa vierovyznania.

Kňaz Ruskej pravoslávnej cirkvy Maxim Obuchov poznamenáva, že žiadna kresťanská konfesia nemá povinné kánony spojené s nosením kríža.

- Je to tradícia, ktorá nie je povinná. Znamená to, že človek, ktorý je kresťanom, nemusí krížik nosiť. Napriek tomu je tradícia nosenia kríža veľmi trvalá a to, čo sa stalo v Anglicku, je súčasťou celkovej tendencie. V Británii a v anglosaskom svete celkovo vchádza antikresťanstvo jednoducho do módy.

Týka sa to nielen akýchsi vonkajších atribútov, ale aj názorov, životného štýlu a otázok výchovy. Napríklad britskému veriacemu kresťanskému páru  v minulom roku zamietli žiadosť na adoptovanie dieťaťa, nakoľko deťom, ktoré už v rodine sú, rodičia vštepovali neprijateľnosť homosexuálnych vzťahov….   Viac na:

http://slovak.ruvr.ru/2012_03_12/68261268/

Ruská cirkev obviňuje Britániu z kresťanofóbie

Ruskú pravoslávnu cirkev prekvapilo rozhodnutie mocenských predstaviteľov Veľkej Británie, zakázať verejné nosenie kresťanských symbolov – krížov na tele.

Predstaviteľ Moskovského patriarchátu nazval toto rozhodnutie britských predstaviteľov moci ako prejav kresťanofóbie, čo „názorne demonštruje odmietnutie Európou svojej pôvodnej identity“.

Teror proti kresťanom v Indii  (neodporúčame pozrieť mládeži pod 18 rokov)

Sýrska elektronická armáda útočí

Sýrska elektronická armáda (SEA) začala aktívnu informačnú vojnu proti nepriateľom Sýrie v internete. Anonymne o tom informoval jeden z jej vodcov.

- V našich radoch je po celej krajine 200 – 250 tisíc osôb. My všetci podporujeme politiku Bašara al Asada a vedieme informačný protiútok na západné stránky, ktoré nevravia pravdu o stave v Sýrii.

Bojovníci SEA publikujú informačné správy v Twitter, Facebook a iných sociálnych sieťach. Okrem toho má SEA zvláštne útočné oddiely, ktoré napádajú nepriateľské webové stránky preto, aby na nich potom umiestnili pravdivé správy namiesto lživých. Zástupca SEA to komentoval:  My stránky neničíme, ale ich opravujeme.

Podľa tvrdenia SEA, jej bojovníci už prelomili ochranu a pravdepodobne opravili stránky prezidentov USA a Francúzska, Bieleho domu, Harwardskej Univerzity, vodcu sýrskej opozície a iné stránky.

http://slovak.ruvr.ru/2012_03_07/67849150/

Prenasledovanie kresťanov patrí politickej agende

Norimberg, (orimbergath.net) 014 891 – „Náboženská sloboda sa musí stať kritériom poskytovania finančnej rozvojovej pomoci,“ požaduje nemecký europoslanec z Norimbergu Martin Kastler (CSU). Vzhľadom na najnovšie útoky na kresťanov v Nigérii poslanec v interview pre kath.net žiadal konkrétne politické opatrenia Európskej únie na uznanie náboženskej slobody a ochranu kresťanov pred prenasledovaním.

kath.net: Pán Kastler, po útokoch na kresťanov na Prvý vianočný sviatok v Nigérii prešla európskou i nemeckou politikou vlna rozhorčenia. No odpor, rozhorčenie a hnev samotné pomôžu prenasledovaným kresťanom iba málo. Čo robiť?
Kastler: Chápem, že skupiny na ochranu ľudských práv, nadácie, predstavitelia cirkví alebo proste kresťania už požadujú viac ako iba súcit s postihnutými bratmi. K tejto požiadavke sa pripájam ako kresťan, ako člen CSU a ako člen Európskeho parlamentu. Mne je jasné: náboženská sloboda a ochrana kresťanov ako najprenasledovanejšej náboženskej skupiny na svete patria ešte výraznejšie do agendy Európskeho parlamentu a Európskej komisie.

kath.net: Má snáď Európa prevziať úlohu svetovej ochrannej moci pre kresťanov?
Kastler: V tejto otázke zaznieva často vyjadrovaná kritika, že Európa sa musí vo veciach náboženstva a svetonázoru správať neutrálne. No mnohí si pletú neutralitu s ľahostajnosťou. Európa ako občianska moc sa cíti zaviazaná pokoju na celom svete. Pravý mier a pokoj však bude iba tam, kde vládne sloboda. Pre náboženskú slobodu to platí zvlášť.

kath.net: Čo to znamená konkrétne?
Kastler: To sa stane konkrétnym skôr, ako je mnohým – aj inštitúciám Európskej únie – milé. Náboženská sloboda sa musí stať kritériom poskytovania prostriedkov rozvojovej pomoci. Pre mňa to znamená aj to, že ak prídu správy o náboženskom prenasledovaní, už aj pri prisľúbených prostriedkoch sa presadia sankcie. To EÚ urobiť môže, ak len bude chcieť. To by bol silný signál, že diktátori, režimy a autoritatívne vlády pred očami ktorých, či dokonca na ich príkaz sa prenasledujú náboženské menšiny, musia počítať so sankciami.

kath.net: Ako chcete takúto politiku zaviesť v rámci inštitúcií EÚ?
Kastler: Táto otázka je viac ako oprávnená. Potrebujeme potrebné informácie o situácii náboženských menšín na celom svete a expertízu na jej zhodnotenie. Preto som nedávno v parlamente navrhol zriadenie referátu pre náboženské otázky v novej zahranično-politickej službe EÚ. To však vysoká predstaviteľka Lady Ashtonová z mne dodnes nejasných dôvodov rázne odmietla. S rastúcim sklamaním však konštatujem, že Lady Ashtonová nielen že nemá záujem o osud prenasledovaných kresťanov, ale sama má veľmi negatívny vzťah ku kresťanským koreňom Európy.

kath.net: Vidíte vôbec realistickú šancu politiky proti prenasledovaniu kresťanov?
Kastler:
Vidím mocné signály, žiaľ, však nie z inštitúcií EÚ, ale skôr zo strany jednotlivých nositeľov mandátov na úrovni EÚ. Viem o ďalších kolegoch poslancoch v Nemecku i v EÚ, že osud kresťanov ich osobne ženie po celom svete. Smutných príležitostí k tomu je dosť, ako nedávno v Nigérii.
Nenecháme to však len tak. Teraz pracujem na rezolúcii, ktorú spoločne s kolegami Annou Záborskou zo Slovenska, Jánom Olbrychtom z Poľska, Mariom Maurom z Talianska a ďalšími predložím do pléna zasadnutia Európskeho parlamentu v januári.

kath.net: S akými reakciami sa stretávate pri takýchto iniciatívach?
Kastler:
Od tvrdého odmietania ľavice, cez popieranie a ignoranciu u zodpovedných ako Lady Ashtonová, až po nadšený súhlas pri mojich prednáškach a diskusných pódiách v Bavorsku i celom Nemecku. Aj vďaka nasadeniu mnohých ľudí s mandátom CDU a CSU téma prenasledovania kresťanov dávno prekročila prah k pozornosti verejnosti. Teraz nastala hodina konania v Berlíne a v Štrasburgu – prenasledovanie kresťanov patrí do politickej agendy.
. –zg-

odporúč priateľom
  • gplus
  • pinterest