V roku 1976 sa udiala na slávnostnom udeľovaní Oscarov svojím spôsobom výnimočná udalosť. Oscarov vo všetkých piatich hlavných kategoriách pozbieral jediný film. Tým filmom bol Prelet nad kukučím hniezdom českého emigranta Miloša Formana, ktorý emigroval do USA po potlačení Pražskej jari v Československu roku 1968.

Celý film sa odohráva za múrmi psychiatrickej liečebne, kde vládne pevnou rukou vrchná sestra Mildred Ratchedova. Nikto sa jej neopováži odporovať, oddelenie má pevne rozdelené. Tento stav hegemonie na oddelení sa má zmeniť príchodom nového pacienta Randala P.McMurphyho, ktorého pravým dôvodom, prečo sem prichádza, je lenivosť svoj trest si odpracovať na pracovnej farme. A tak sa radšej zahrá na psychicky chorého a nechá sa umiestniť na oddelenie. McMurphy je človek, ktorý nestrpí autority, a najradšej je autoritou sám. Táto jeho vlastnosť v spojení s ďalšími – ako prchkosť, vyvolá na oddelení konflikty, ktoré sestra nemôže nechať len tak bez odpovede.

Poznámka: Záverom možno pridať, že v tomto filme je vybraté prostredie psychiatrie ako obraz totality. Samotná psychiatria tak, ako bola zneužívaná v totalitných režimoch, je však zneužívaná aj dnes v podobe psychofarmák, čo ste už mohli vidieť vo filmoch, pridaných na našom webe. Je celkom možné, že súčasná prax v tejto sfére je oveľa desivejšia, ako film Miloša Formana z roku 1975.

odporúč priateľom
  • gplus
  • pinterest